Drogeria czy apteka – gdzie kupować kosmetyki do pielęgnacji skóry?

W Polskim prawie nie ma przepisów regulujących kwestie dotyczące składu czy działania kosmetyków, które są dostępne wyłącznie w aptekach. Niezależnie od miejsca sprzedaży wszystkie dopuszczone na rynek produkty podlegają tej samej restrykcyjnej procedurze bezpieczeństwa. Dermokosmetyki, kosmetyki apteczne oraz kosmeceutyki zazwyczaj różnią się od tych drogeryjnych ceną, która jest często dużo wyższa.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Drogeria czy apteka? Osoby o cerze wrażliwej lub problematycznej częściej wybierają drugą opcję. Warto wiedzieć, że nawet kosmetyk, który kupuje się wyłącznie w aptece, nie leczy, a jedynie pielęgnuje skórę. Często jest on hypoalergiczny, bezzapachowy i nie zawiera drażniących składników konserwujących. Czytając dokładnie składy kosmetyków drogeryjnych lub ogólnie dostępnych, można również znaleźć produkt bezpieczny w często o wiele niższej cenie. Linie kosmetyków do cery wrażliwej lub trądzikowej ma również wiele firm, które nie zawężają dystrybucji do aptek. Każda skóra reaguje inaczej, dlatego najważniejsze jest poznanie jej rodzaju i potrzeb, zanim kupi się jakikolwiek preparat. Cera wrażliwa potrzebuje dużo więcej witamin i minerałów, np. cynku, selenu, które łagodzą podrażnienia. Trądzikowa wymaga nawilżenia i substancji aktywnych, które przyspieszają regenerację, złuszczają i odżywiają.

Należy pamiętać, że sam fakt, dostępności kosmetyku tylko w aptece nie jest gwarancją tego, że składa się wyłącznie z najwyższej jakości składników. Dlatego w czasie zakupów warto porównywać różne produkty i przede wszystkim analizować zawarte w nich substancje.

Gdzie kupować kosmetyki dla dzieci

Preparaty do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci powinny przede wszystkich spełniać rygorystyczne atesty. W tym przypadku szczególnie ważne jest czytanie etykiet. Im mniej dodatków chemicznych w postaci parabenów czy konserwantów – tym lepiej. Tu również funkcjonuje zasada, że w drogerii można kupić produkt o doskonałym składzie, a w aptece przepłacić za kosmetyk ze szkodzącymi delikatnej skórze dodatkami.

Trzeba pamiętać, że podnoszenie ekskluzywności poprzez zawężanie dostępności i podwyższenie ceny nie jest jednoznaczne z wysoką jakością. Ograniczone zaufanie i wiedza są kluczowe w czasie w kupowania kosmetyków – szczególnie dla najmłodszych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabieg in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni

Nie każda kobieta może zajść w ciążę naturalnie. Brak własnych komórek jajowych wcale nie musi oznaczać, że kobieta nigdy nie...

Zamknij