Ebola, realne zagrożenia

AIDS, ebola, polio, wścieklizna, mukowiscydoza, toczeń, astma – to choroby, które cały czas zabijają. Na niektóre z nich wynaleziono już chroniącą szczepionkę, w przypadku innych wynaleziono leki pozwalające na w miarę komfortowe i długie życie – jednak nie zmienia to faktu, że jeżeli człowiek na nie zachoruje, nie można skutecznie i całkowicie go wyleczyć.

Ebola – choroba śmiertelna i zaraźliwa

Badania potwierdzają, że najprawdopodobniej rezerwuarem dla wirusa eboli są gryzonie i małpy Saba. Najczęściej zachorowania na gorączkę krwotoczną, jak nazywa się popularnie ebolę, występują w krajach tropikalnych, ale choroba pojawiła się całkiem niedawno również w Europie, Ameryce Pł, czy Azji. Ebolą można zarazić się drogą kropelkową w ślad za bezpośrednim kontaktem z osobą już chorą. Pierwsze objawy po zakażeniu wirusem pojawiają się po 2 dniach, czasem nawet po trzech tygodniach. Sama choroba trwa ok. dwóch tygodni. Najszybszy odnotowany wypadek śmierci nastąpił po 4 dniach od kontaktu z wirusem.

Jak groźna jest to choroba?

Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku zwalczającego wirus eboli ani szczepionki, która by przed nią skutecznie zabezpieczała. Pacjenci zarażeni wirusem leczeni są objawowo poprzez utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej. Aż 90% chorych umiera. Epidemie gorączki krwotocznej najczęściej pojawiają się w tropikach Afryki. W ostatnim latach podczas powracających epidemii zmarło 67% chorych.

Ryzyko zakażenia wirusem jest cały czas niewielkie. Niebezpieczeństwo powstaje dopiero wtedy, gdy następuje bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi żywej lub nieżywej osoby lub zwierzęcia już zakażonych wirusem. Niebezpieczeństwo zarażenia się obejmuje również niezabezpieczone kontakty seksualne z osobami, które zostały wyleczone. Okres karencji wynosi do trzech miesięcy po wyleczeniu.

Z pewności wirus eboli należy aktualnie do grupy poważnych zagrożeń dla współczesnego człowieka. Jednak przypadkowe zarażenie się w miejscach publicznych jest znikome. Wirusem nie można również zarazić się drogą powietrzną czy poprzez ugryzienia owadów. Wirus ebola stosunkowo łatwo zostaje zneutralizowany w wyniku działania mydła, wybielaczy, słońca, temperatury oraz suszenia w temp. powyżej 60 st.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jaki sposób można skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Mimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które są niezwykle skuteczne w czyszczeniu różnych urządzeń i powierzchni,...

Zamknij