Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych, np. nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń hormonalnych zajmuje się endokrynolog. Jego zakres obowiązków to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka i nadzór nad pacjentem po zakończeniu terapii. Do endokrynologa należy udać się w przypadku zaburzeń dojrzewania, problemów z zajściem w ciążę, problemów z ciśnieniem czy nadmiernym owłosieniem i wahaniami wagi.

Kto to jest endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń mających związek z hormonami. U człowieka hormony wydzielane są przez przysadkę mózgową, tarczycę, nadnercza, jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Wizyta u endokrynologa wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.

Leczenie u endokrynologa jest konieczne w przypadku problemów z ciśnieniem i zaburzeń dojrzewania. Wizyta zalecana jest również w przypadku par, które pomimo współżycia ok. 3 razy w tygodniu przez co najmniej roku nie doczekały się ciąży. Wskazaniem do wizyty u endokrynologa jest również nieuzasadnione przybieranie na wadze lub spadek wadi, nadmierne owłosienie, wypadanie włosów, nadpobudliwość ruchowa, przyspieszony rytm serca czy trądzik.

Lekarz endokrynolog zajmuje się nie tylko leczeniem istniejących zaburzeń hormonalnych, ale również profilaktyką. Często nie trzeba stosować leków, a jedynie zmienić tryb życia lub sposób odżywiania, aby zapobiec problemom z gruczołami endogennymi.

Ile zarabia endokrynolog?

W Polsce lekarzy endokrynologów zatrudnionych przez w państwowych placówkach opieki zdrowotnej jest zdecydowania za mało w porównaniu do potrzeb. Na wizytę w ramach ubezpieczenia trzeba czekać nawet kilka lat, a schorzenie w tym czasie postępuje. Zarobki lekarzy endokrynologów wynoszą średnio 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Najwyższe zarobki uzyskują endokrynolodzy zatrudnieni w placówkach prywatnych. Bardzo wielu lekarzy endokrynologów decyduje się na własną praktykę lekarską. Wówczas koszt wizyty wynosi zwykle 150zł. Zapłacić trzeba także za powtórzenie recepty – zwykle ok. 20zł.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak obniżyć kortyzol?

Kortyzol to hormon stresu. Substancja podnosi poziom adrenaliny i powoduje rozpadanie białek. Aby obniżyć poziom kortyzolu, warto medytować oraz unikać...

Zamknij