Farby do włosów – domowa koloryzacja krok po kroku

Samodzielne farbowanie włosów to oszczędność czasu i pieniędzy. Najlepiej wykonywać wyłącznie przyciemnianie, ponieważ wszelkiego rodzaju rozjaśniacze i dekoloryzatory należą do środków agresywnie działających na włosy i stosowane nieumiejętnie, mogą spowodować zniszczenia i uzyskanie niezadowalających rezultatów.

Środki ostrożności i próba uczuleniowa

Wykonując domową koloryzację włosów, należy zabezpieczyć skórę i ubrania przed zabrudzeniem. W tym celu najlepiej posmarować czoło, uszy i kark tłustym kremem, wazeliną lub pomadką ochronną do ust (szczególnie dobrze sprawdza się na linii włosów). Ramiona można zabezpieczyć pelerynką kupioną w drogerii lub założyć koszulkę, której nie będzie żal ubrudzić. Test na uczulenie trzeba wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, są w nią wyposażone wszystkie farby do włosów, szampony, kremy i pianki koloryzujące. Bardzo niebezpieczne jest przykrywanie włosów pokrytych farbą foliowym czepkiem lub ręcznikiem. Zasada ta działa tylko w przypadku naturalnej henny, środki chemiczne mogą podrażnić skórę. Przed farbowaniem warto odżywić włosy maską lub olejem naturalnym. Konieczne jest ich późniejsze, dokładne spłukanie. Nie zalecane przed farbowaniem są preparaty bez spłukiwania.

Wybór odcienia i rodzaju koloryzacji

Kolor farby lub innego preparatu najlepiej dobierać zgodnie z karnacją i typem urody. Chłodne kolory to wszystkie odcienie zawierające metaliczny połysk, np. popielate blondy, ciepłe mają domieszkę złotych barw, np. miedziany. Można również sugerować się nazwą koloru danej firmy, często są one określane jako „zimny kasztan”, czy „mroźna czekolada”. Warto również pamiętać, że odcienie rudego i czerwieni podkreślają niedoskonałości cery, takie tak: trądzik, „pajączki” lub zaczerwienienia.

Od tego, jak długo efekt farbowania ma utrzymać się na włosach, zależy wybór produktu. Farby są najtrwalsze – trzeba liczyć się z tym, że kolor nie wypłucze się szybko. Szampony, szamponetki, kremy i pianki zmywają się po około 16-24 myciach włosów. Informacja dotycząca trwałości odcienia zawsze jest umieszczona na opakowaniu.

Akcesoria do farbowania i proces koloryzacji

Oprócz pelerynki na ramiona ważnym sprzętem w domowej koloryzacji włosów jest pędzelek zakończony szpikulcem. Można go kupić w drogerii za około 5 zł. Ułatwia aplikację produktu, rozdzielanie pasm włosów i rozczesywanie. Jest wielokrotnego użytku. Jeżeli farba jest dwu lub trzyskładnikowa, należy ją dokładnie wymieszać. Najlepsze do tego są szklane lub ceramiczne miseczki. Po wykonaniu mieszanki należy natychmiast przystąpić do farbowania, a niezużytą resztę koniecznie wyrzucić. Czas trzymania farby na włosach podany jest na opakowaniu. Jego przedłużenie nie spowoduje, że kolor będzie intensywniejszy, natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że włosy ulegną zniszczeniu. Po upływie czasu, mieszankę trzeba dokładnie spłukać z włosów, a następnie użyć odżywki, która dodatkowo wzmocni kolor.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oryginalny prezent dla szefa

Dla szefa lubiącego sportowe auta świetnym prezentem będzie przejazd Lamborghini po torze wyścigowym. Osobom o spokojniejszych usposobieniach warto podarować lot...

Zamknij