Gdy atakują korzonki

Przeszywający ból pleców, który atakuje znienacka, gdy się po coś schylisz? To może być zapalenie korzonków nerwowych. Nic przyjemnego — potrafi unieruchomić każdego. Niestety, najczęściej bywa pierwszym zwiastunem dużo poważniejszych problemów z kręgosłupem lub układem ruchu.

Zapalenie korzonków najczęściej pojawia się w okolicach krzyżowej części kręgosłupa. Ból jest ostry, promieniuje na całe plecy, a chory raczej nie nadaje się do codziennego funkcjonowania. Leczenie zapalenia korzonków polega najczęściej na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Kto raz przeżył ten dojmujący ból, zrobi wszystko, by już więcej go nie doświadczyć. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o kręgosłup. Po pierwsze, trzeba zrezygnować z dźwigania ciężarów. Po drugie — warto zainwestować w dobrej jakości materac do łóżka. Jakość snu i pozycja, w jakiej śpimy ma kolosalne znaczenie dla naszych kości i stawów. Konieczne będą też ćwiczenia rozciągające i rozluźniające.

Gdy często boli, idź do lekarza

Jeśli jednak ataki korzonków regularnie się pojawiają, czas na wizytę u lekarza. Ranking lekarzy, do których trzeba się udać, otwiera lekarz rodzinny, jednak jest pewne, że pokieruje nas dalej — do ortopedy, reumatologa lub neurologa. Być może potrzebne jest kompleksowe i specjalistyczne leczenie. Najważniejsze, by zapaleń korzonków nie lekceważyć. Zaniedbane mogą prowadzić do chorób reumatologicznych, rwy kulszowej czy problemów z wypadającym dyskiem. A w tych chorobach ból jest dużo gorszy i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Do lekarza bez kolejki

Kolejki do lekarzy specjalistów to norma. Jeśli nie chcesz czekać wielu miesięcy na wizytę u dermatologa czy kardiologa, lepiej wybrać...

Zamknij