Gdzie najlepiej szczepić dziecko?

Jesteś rodzicem? Twoje dziecko ukończyło przynajmniej roczek? Znajduje się w środowisku, w którym przebywa dużo innych dzieci (żłobki, szkoły)? Martwisz się o jego zdrowie? Jeśli tak jest, z pewnością zastanawiasz się też jak uchronić je przed popularnymi chorobami zakaźnymi takimi jak np. ospa, przechodzonymi najczęściej w wieku szkolnym. Zapewne nie chcesz, by Twoje dziecko cierpiało i szukasz najlepszego rozwiązania, by tego uniknąć. W związku z powyższym powinieneś zastanowić się kiedy najlepiej i gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie?

Ospa wietrzna wbrew panującej powszechnie opinii, że jest to choroba nieunikniona, którą każdy człowiek powinien przejść, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Każdy organizm różnie reaguje i nie musi, tak jak w większości przypadków skończyć się tylko na drobnych zmianach skórnych. Podczas tej choroby może dojść nawet do zapalenia mózgu! Wiąże się to z wysoką gorączką, wymiotami, drgawkami, czy też ostrymi bólami głowy. W innym przypadku zmiany skórne, mogą przybrać kształt pęcherzy z płynącą w środku cieczą. Są one bardziej bolesne i swędzące, a ich uszkodzenie może spowodować zakażenie się bakteriami gronkowca lub paciorkowca.

Najskuteczniejszą, więc metodą zapobiegawczą jest oczywiście szczepienie. I tu możemy zadać sobie pytanie kiedy i gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie? Najlepszym momentem jest zaszczepienie dziecka po ukończeniu 12. miesiąca życia, zwłaszcza jeśli przebywa ono w środowisku narażonym na zakażenie – żłobki, przedszkola, szkoły. Warto również postarać się o darmową szczepionkę, gdyż w większości przypadków jest ona płatna. Jednak dzieciom uczęszczającym do żłobka, które nie ukończyły jeszcze 36. miesiąca życia przysługuje bezpłatna szczepionka. O możliwości jej wykonania decyduje lekarz pediatra. Gdzie  zaszczepić dziecko przeciwko ospie? Najlepiej zrobić to w przychodni, w której leczymy naszą pociechę. Zabieg można też wykonać w każdym ośrodku zdrowia albo sprawdzić w Internecie najbliższy punkt szczepień.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczepienia dzieci przeciw ospie

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, którą według przekonania powinno się po prostu przetrwać. Jeszcze do niedawno uważano, że była chorobą...

Zamknij