Gdzie są węzły chłonne?

Węzły chłonne są rozmieszczone m. in. w okolicach szyi, pachwiny, kolan, łokci i klatki piersiowej. Przyczyną powiększonych węzłów chłonnych mogą być wirusy, bakterie czy nowotwory. Gdy węzły chłonne są miękkie, to gruczoły uległy zapaleniu. Zaburzenie warto leczyć, podając duże dawki witaminy C.

Węzły chłonne są częścią układu immunologicznego. Największe skupiska są w okolicach szyi, w pachwinie, pod żuchwą, kolanami w okolicach łokci i pod pachami. Gruczoły te w wielkości i kształcie przypominają fasolę. Węzły chłonne odpowiadają za usuwanie toksycznych substancji, które są odprowadzane do nerek.

Przyczyny powiększonych węzłów chłonnych

Węzły chłonne są powiększone w przypadku infekcji i poważniejszych chorób. Do głównych przyczyn zalicza się:
• wirusy powodujące choroby, takie jak ospa, różyczka, świnka,
• mononukleozę – chorobę, która objawia się gorączką, bólem gardła, zmęczeniem,
• bakterie powodujące choroby, takie jak angina, borelioza,
• uboczne konsekwencje niektórych szczepionek,
• nowotwory, np. białaczka, chłoniak,
• AIDS, kiłę.

Jak rozpoznać powiększone węzły chłonne?

W wyniku limfadenopatii, czyli zaburzenia pracy węzłów chłonnych, powstaje powiększenie i obrzęk tych narządów. Często to schorzenie powstaje w przypadku tymczasowej infekcji, takiej jak przeziębienie. W tym przypadku nie jest to groźne dla zdrowia. Jeśli natomiast węzły chłonne ulegną zapaleniu, mogą powiększyć się nawet dziesięciokrotnie. W dotyku są miękkie i bardzo bolesne. Jeśli natomiast węzły są twarde, zbite i nie bolą to może wskazywać na zmianę nowotworową. Objawami współwystępującymi przy chłoniaku jest utrata masy ciała, nocne poty i gorączka. Aby rozpoznać powiększone węzły chłonne, należy delikatnie badać palcami potylicę, miejsce za uszami, pod żuchwą, po bokach szyi, nad obojczykami lub w pachwinach.

Powiększone węzły chłonne – jak leczyć?

Jeśli powiększenie węzłów chłonnych trwa dłużej niż tydzień, należy udać się do specjalisty. Lekarz wykona badania laboratoryjne (pobranie próbki krwi i moczu), po którym zleci dalsze instrukcje. Aby ocenić rozwój powiększonych węzłów, wykonuje się badanie USG wybranych partii ciała. Niezależnie od przyczyny powstania powiększonych gruczołów, warto zwiększać odporność organizmu poprzez podawanie witaminy C. Wysoką zawartość tego składnika mają owoce (np. granat, cytryna, pomarańcz) lub warzywa, jak papryka.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest grasica?

Grasica to gruczoł umiejscowiony w śródpiersiu, za mostkiem. Narząd ten rozwija się w życiu płodowym, a największy rozmiar osiąga po...

Zamknij