Gimnastyka korekcyjna pozwala pozbyć się wad postawy

Nie mamy jeszcze możliwości doboru genów. Możemy jedynie na podstawie badania przewidywać, jakie choroby nam grożą w przyszłości. Spłodzenie superczłowieka nie jest jeszcze możliwe. Nie powinien więc dziwić fakt, że dzieci rodzą się z pewnymi niedoskonałościami, np. wadami postawy.

Leczenie i profilaktyka skrzywień kręgosłupa

 

Część tych defektów nie objawia się od razu, tylko po pewnym czasie – gdy dziecko pójdzie do szkoły. Wtedy przechodzi regularne badania sylwetki. Mogą one wykazać, że maluch ma nadmierne skrzywienie jakiegoś odcinka kręgosłupa, które w przyszłości utrudni mu życie, np. spowoduje ucisk na jakieś nerwy. Na szczęście taki defekty można wyleczyć. Nie trzeba wcale poddawać się poważnym operacjom. Możliwość poprawy sylwetki stwarza gimnastyka korekcyjna.

Zestaw ćwiczeń korygujących dobiera się wedle potrzeby, czyli pod konkretną część ciała. Inne ruchy wykonuje osoba z okrągłymi plecami, inne z wklęsłymi, a jeszcze inne przewidziano dla dziecka z płaskostopiem czy wystającym brzuchem. Przewidziano także ćwiczenia na odstające łopatki. Podczas zajęć pociechy wzmacniają osłabione grupy mięśniowe i rozciągają – czynnie lub biernie – te nadmiernie rozwinięte, które blokują inne obszary.

Gimnastyka korekcyjna przynosi pożądane rezultaty. Trzeba jednak skłonić pacjenta do wysiłku. Z dzieckiem jest pod tym względem dużo łatwiej niż z dorosłym, który tłumaczy się brakiem czasu, sił, nadmiarem obowiązków.

Do wysiłku fizycznego warto namawiać pociechę od najmłodszych lat. Sami powinniśmy dawać przykład swoim latoroślom, bo to na nas się wzorują. Im więcej ruchu będą zażywać, tym większe będą mieć szanse na prawidłowy rozwój fizyczny i uniknięcie wad postawy. To właśnie niedobór ruchu i siedzący tryb życia, do którego przyczyniają się komputery i inne popularne obecnie urządzenia elektroniczne będące podstawową rozrywką, odpowiadają za zaburzenia rozwoju fizycznego.

Swoje robi też zanieczyszczenie środowiska, ale na to w wymiarze jednostkowym mamy niewielki wpływ. Możemy za to dawkować poziom aktywności, która stanowi profilaktykę wad postawy.

Prawidłowo dobrane ćwiczenia mają zatem podwójną wartość: leczniczą i zapobiegawczą. Eliminują skrzywienia kręgosłupa i inne niedoskonałości sylwetki, a poza tym wyrabiają nawyk bycia aktywnym, co opłaci się w przyszłości. Codzienna dawka sportu wzmacnia organizm, redukuje ryzyko poważnych chorób i pozwala zachować pełnię sił do późnej starości.

Gimnastyka korekcyjna, o której więcej przeczytamy na stronie http://dobrelekarstwa.pl/gimnastyka-korekcyjna, stosowana jest w leczeniu skoliozy, zaawansowanej lordozy, kifozy i wadach postawy.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skuteczny sposób na trądzik

Nasz organizm nie zawsze pozwala się kontrolować. Świetnym przykładem są zachodzące w organizmach nastolatków zmiany hormonalne, których skutkują negatywnymi zmianami...

Zamknij