Ginekomastia – jak rozpoznać

Ginekomastia, podobnie jak lipomastia, polega na powiększeniu piersi u mężczyzn. Choroba ma podłoże hormonalne lub jest konsekwencją innego schorzenia, np. marskości wątroby. Leczenie ginekomastii polega na operacji plastycznej lub niwelowaniu skutków pierwotnej choroby.

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to zaburzenie, które skutkuje powiększeniem piersi u mężczyzn. Choroba różni się od lipomastii, która polega na nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej w pobliżu piersi. Ginekomastia jest skutkiem podwyższonego stężenia estrogenów lub prolaktyny. Choroba ma też związek z rozregulowaniem stężenia androgenów i estrogenów. Zwiększenie poziomu estrogenów pobudza piersi do wzrostu. Osoby chore na marskość lub nowotwór wątroby również mają powiększone gruczoły sutkowe. Zaburzenie ma związek z niedożywieniem, chorobami przewodu pokarmowego lub brakiem witamin. Przyjmowanie narkotyków, takich jak heroina i marihuana, sprzyjają też rozwojowi ginekomastii.

Ginekomastia – jak leczyć?

Diagnozowanie ginekomastii rozpoczyna się od wywiadu i badania palpacyjnego. Lekarz bada piersi aby ocenić, czy rozwój tkanki jest zaburzony. Do diagnozy choroby potrzebne jest też badanie laboratoryjne, w którym analizuje się stężenie testosteronu, estradiolu, enzymów wątrobowych oraz hormonów tarczycy. W przypadku podejrzenia nowotworu piersi, lekarz zleca badanie mammograficzne, ultrasonografię oraz biopsję. Leczenie ginekomastii polega na usunięciu powodu choroby. Jeśli rozrost piersi był spowodowany marskością wątroby, leczenie polega na zmniejszaniu objawów zaburzenia. Gdy przyczyna choroby jest niejasna, a mężczyźni źle czują się z nabrzmiałymi piersiami, wykonuje się zabieg chirurgii plastycznej. Jeśli problemem jest tkanka tłuszczowa i gruczołowa, chirurg jest zmuszony usunąć oba naczynia. Po zabiegu pacjent nosi kamizelkę ochronną na piesi, jednak w ciągu tygodnia osoba wraca do normalnego funkcjonowania. Cena zabiegu wynosi około 7-8 tys. zł.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda liszajec?

Liszajec zakaźny jest chorobą, która objawia się występowaniem tzw. liszai – wykwitów (krost) skórnych, wypełnionych ropą. Najczęściej pojawiają się one...

Zamknij