Gorzka znaczy zdrowa

Gorzka znaczy zdrowa

Zdrowa dieta to taka, która wpływa korzystnie na nasze zdrowie, dostarcza zbilansowanych posiłków i jest smaczna. Jak powszechnie wiadomo zdrowa dieta wyklucza wszelkiego typu niezdrowe przekąski, fast food’y oraz słodycze. Ale jest pewien wyjątek. To gorzka czekolada, która ma bardzo wiele zalet i warto zatrzymać ją w swoim jadłospisie.

Gorzko? Na zdrowie!

Gorzka czekolada to przede wszystkim skuteczna broń przeciwko wolnym rodnikom. W jej skład wchodzą przeciwutleniacze – polifenole i flawonole, które nie tylko doskonale radzą sobie z wolnymi rodnikami, ale także znacząco wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowalności na nowotwory, choroby układu krążenie czy cukrzycę. Zalety gorzkiej czekolady to także ochrona wzroku i mózgu – polifenole zabezpieczają przez utratą pamięci.

W mocy dobrych składników

Czekolada gorzka jest pełne różnego typu dobroczynnych składników. Zawiera magnez oraz potas, które odpowiadają za właściwe ciśnienie krwi, pracę mięśni i twardość kości. Czarne gorzkie tabliczki są także źródłem błonnika, który w przewodzie pokarmowym człowieka spełnia rolę prebiotyczną, a także obniża apetyt. Czekolada ma niski indeks glikemiczny oraz posiada całkiem spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć „zły” cholesterol.

Czekoladowy szał

Mimo tego, że jest gorzka to idealnie nadaje się do deserów, ciast i napojów. Roztopiona w kąpieli wodnej i zmieszana z mlekiem będzie nadawała się do picia w chłodne zimowe wieczory, przyprawiona zaś, lekko pobudzi i uwiedzie wyjątkowym smakiem. Można z niej wyczarować polewę do ciasta, posypkę lub wykorzystać do wyrabiania różnych cukierniczych ozdób i detali, które później udekorują torty. Obecnie na rynku jest wiele czekolad gorzkich z dodatkami, jak np. chilli, skórka pomarańczy czy sól morska. Takie połączenia tworzą zaskakujące i głębokie smaki, które jednak nie każdemu mogą się podobać. Jakie cuda można wyczarować z czekolady podpowiedzą dzieła światowej kinematografii np. film pt. „Czekolada” lub wybitne dzieło Wes’a Anderson’a – „Grand Budapest Hotel”, w którym wypełnione czekoladowym nadzieniem ciasteczko „Courtesan au Chocolat” odegrało ważną rolę.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Wszyscy teoretycznie zdają sobie sprawę, że im wcześniej zajdzie się w ciążę, tym lepiej i dla matki, i dla dziecka....

Zamknij