Gruźlica, jak można się nią zarazić?

W naszych czasach gruźlica jest coraz rzadziej spotykana. Czasami jednak można zarazić  się nią i cierpieć. Gruźlicę wywołują prątki gruźlicy. Plwocina osób chorych na gruźlicę zawiera prątki gruźlicy, którymi każdy może się zarazić. Wystarczy, że kropelka śliny osoby chorej na gruźlicę spadnie na twarz innej osoby, a już zakażenie jest bardzo realne. Jest to choroba wyleczalna, ale jednak jej leczenie zajmuje czas i wymaga stosowania specjalistycznych leków, czasami odosobnienia w szpitalu i sanatorium. Szczepienie i wczesne wykrycie gruźlicy to najlepsze działania profilaktyczne.

 

Objawami gruźlicy są kaszel trwający co najmniej trzy tygodnie, stany podgorączkowe, nocne poty, osłabienie, łatwe męczenie się, brak apetytu, spadek masy ciała. Później pojawiają się plucie krwią, bóle klatki piersiowej oraz duszności. Są to najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby. Gruźlicą można zarazić się przebywając blisko chorego, całując się z nim, jedząc wspólnie posiłki, używając tych samych naczyń bez ich uprzedniego umycia i wyparzenia. Gruźlicą o wiele szybciej zarażą się dzieci poniżej piątek roku życia oraz osoby po sześćdziesiątym roku życia. Nie jest to jednak choroba bardzo zakaźna, zaledwie jedna na sto osób zaraża się nią. Mimo wszystko jednak ostrożność jest konieczna, a popadanie w zdrowotne problemy nikogo nie cieszy. Jeśli kontakty są sporadyczne to ryzyko jest małe. Przy częstych kontaktach jednak ryzyko rośnie znacząco i staje się sporym problemem. Jeśli pracujemy w jednym pokoju z osobą chorą, siedzimy z nią twarzą w twarz, wówczas zarażenie jest bardzo realne i prawdopodobne. Jeśli mieszkamy z osobą chorą na gruźlicę to także możemy się szybko zarazić. Gdy w danej firmy stwierdzone są liczne przypadki gruźlicy, wtedy inspektor sanitarny podejmuje decyzję o konkretnych działaniach. Osoby skierowane na badania, leczenie czy mające przebywać osobno, w szpitalu lub sanatorium, muszą poddać się poleceniom służb.

 

Nie można pozwolić na rozprzestrzenianie gruźlicy. Nie należy się obawiać tej choroby, ale należy zachować pełen rozsądek i poddać się zaleconemu leczeniu.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na co uważać, by nie przeziębić się latem

Lato to pora mocnych promieni słonecznych i wysokich temperatur. Apetyczne sezonowe owoce i warzywa pomagają zwiększyć odporność. A jednak latem...

Zamknij