Grzybica paznokci – jak leczyć?

W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się leki miejscowe w postaci specjalnych lakierów, kremów lub miniplastrów. Przy zaawansowanych zmianach konieczne jest stosowanie leków doustnych. Uporczywa grzybica wymaga leczenia chirurgicznego.

Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i wymaga systematyczności. W niewielkich zmianach wystarczające jest stosowanie preparatów miejscowych, np. lakierów do paznokci, miniplastrów czy kremów. Ich działanie jest często niewystarczające i konieczne jest podawane leków doustnych. Na zakażenia dermatofitami bardzo skuteczna jest terbinafina, natomiast przy drożdżakach często stosuje się itrakonazol. Grzybica niepoddająca się leczeniu lub często nawracająca może być leczona chirurgicznie lub za pomocą naświetlania laserem neodymowo-jagowym.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Za grzybicę paznokci odpowiadają zwykle dermatofity. Paznokieć zaatakowany grzybicą stopniowo zmienia wygląd. Najpierw ma barwę białawą, następnie żółknie i brązowieje. Płytka paznokciowa staje cię coraz grubsza, rozwarstwia się i łuszczy, pojawiają się na niej bruzdy. Stopy zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, ponieważ pod paznokciami tworzą się złogi grzybicze.

Początkowy etap grzybicy paznokci może przebiegać bezobjawowo. Wówczas pojawia się tylko zwiększona łamliwość, a płytka paznokcia jest nieznacznie przebarwiona. U osób starszych pojawia się grzybica paznokci paluchów, która związana jest z zaburzeniami troficznymi. Płytki paznokciowe największych palców stóp są zniekształcone, zgrubiałe i mają kolor zielonożółty.

Grzybica paznokci – do jakiego lekarz się udać?

Po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy paznokci należy udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do dermatologa. Tylko dermatolog może zalecić odpowiednie leczenie, a w razie problemów z rozpoznaniem, zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Próbki pobiera się spod paznokcia oraz z płytki, a następnie są one oglądane pod mikroskopem. W razie potrzeby w laboratorium wyizolowane z próbki grzyby są hodowane, aby określić ich rodzaj i dobrać najskuteczniejszy lek.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest liszaj?

Liszaj jest przewlekłą chorobą skóry, błon śluzowych oraz paznokci. Nie można się nim zarazić. Zmiany skórne to grudki, pęcherze, wysypka,...

Zamknij