Haluksy – jak leczyć?

Haluksem nazywa się zniekształcenie stopy, w wyniku którego paluch ustawiony jest w stronę pozostałych palców. Jest to choroba zwyrodnieniowa, której przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia lub predyspozycje genetyczne.

Haluksy to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Problem z koślawym paluchem często dotyka baletnice, a także kobiety noszące obuwie z wąskimi noskami i na obcasie. Nie zawsze winne są czynniki środowiskowe, ponieważ niektóre kobiety mają predyspozycje genetyczne do występowania halluksów. Schorzenie dotyka głównie panie, ponieważ ich aparat więzadłowy jest słabszy niż u mężczyzn.

Jak wyglądają haluksy?

Haluksy można łatwo rozpoznać, ponieważ objawy są bardzo widoczne. W okolicy głowy pierwszej kości śródstopia widoczne jest wybrzuszenie, które sprawia ból. Paluch jest podwichnięty pod pozostałe palce, co praktycznie uniemożliwia normalne chodzenie. Wszystkie zniekształcenia są doskonale widoczne na zdjęciu RTG, dzięki któremu można dokładnie określić stopień zaawansowania zniekształcenia.

Haluksy powodują ból i utrudniają założenie obuwia. Początkowo jedyną dolegliwością może być zmniejszenie wydolności chodu oraz odciski, pojawiające się na podeszwach stóp. Nieleczone haluksy wywołują stany zapalne stawu objętego zniekształceniem.

Jak usunąć haluksy?

Już przy pierwszych objawach należy udać się do ortopedy. Dobierze on taką metodę korekcji, która może zapobiec pogłębieniu się wady. Najczęściej zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych, fizykoterapia oraz gimnastyka korekcyjna. Samodzielnie można stosować specjalne plastry, separatory czy peloty, które zmieniają rozkład nacisku w stopie i chronią wrażliwe miejsca.

Skuteczne w leczeniu i profilaktyce są specjalistyczne aparaty korekcyjne, które zakłada się na noc lub na dzień, a także żelowe opaski na haluksy. W początkowej fazie choroby znakomicie sprawdzają się dynamiczne szyny korygujące płaskostopie poprzeczne, które przyczynia się do powstawania haluksów. Przy zaawansowanej deformacji palucha konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć wrzody żołądka?

Objawy wrzodów żołądka to zgaga, niestrawność i ból w okolicy serca. Podczas choroby należy jeść często lekkie posiłki. Na silne...

Zamknij