HPV co to jest?

HPV powstaje najczęściej na skutek niezabezpieczenia się podczas seksu. Aby się uchronić przed chorobą, warto stosować prezerwatywy. HPV objawia się kurzajkami i brodawkami u stóp. W cięższych przypadkach choroba może prowadzić do raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie choroby jest w pełni wyleczalne.

HPV, czyli Human Papillomavirus, to wirus brodawczaka ludzkiego. Jest on jedną z najczęstszych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy. Występuje około 100 typów tego wirusa. Niektóre z nich powodują łagodne zmiany w postaci brodawek na skórze, inne objawiają się jako kalafioropodobne guzki w okolicach miejsc intymnych. Typy wirusa HPV można podzielić ze względu na poziom ryzyka wytworzenia nowotworu. Rodzaj wirusa HPV wywołującego zmiany na skórze jest raczej na niskim poziomie ryzyka onkologicznego i może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rodzaj onkogenny, który prowadzi do raka szyjki macicy najczęściej dotyka kobiety od inicjacji seksualnej aż po zakończenie aktywności płciowej. Wcześnie wykryte zakażenie jest uleczalne.

HPV – jak wykryć?

Wirus HPV wcześnie wykryty jest łatwy do wyleczenia. Często można go zaobserwować, dostrzegając kurzajki i brodawki stóp. Niekiedy wirus po przedostaniu się do organizmu nigdy się nie ujawni ze względu na silny układ immunologiczny człowieka. Regularne wykonywanie badań cytologicznych, pozwala na zidentyfikowanie zmian komórkowych. Warto więc przeprowadzać rutynowe badania cytologiczne.

Wirus HVP – jak można się zarazić?

Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i łatwo się roznosi. Można zarazić się poprzez kontakt z naskórkiem nosiciela i to powoduje pojawienie się kurzajek lub brodawek stóp oraz drogą płciową u osób aktywnych seksualnie. Czasem kobieta podczas porodu może zarazić swoje dziecko wirusem HPV, ale najczęściej jest on przenoszony poprzez niezabezpieczony akt seksualny drogą:
• genitalno-genitalną,
• analno-genitalną,
• oralno-genitalną.
Ważne jest więc profilaktyczne używanie prezerwatyw, które skutecznie chronią przez zarażeniem się.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia polega na dostarczeniu substancji leczniczych pod skórę. Zabieg można łączyć z mikrodermabrazją. Mezoterapia igłowa polega na nakłuciu skóry strzykawką,...

Zamknij