Ile jajek można jeść w tygodniu?

W ostatnim czasie bardzo łatwo zauważyć nową modę. W odróżnieniu od innych, przemijających i często nic nie znaczących trendów, zdrowe odżywianie to nawyk, do którego wszyscy zachęcają nas od kilku lat. Czy zdrowe odżywianie może być utożsamiane z dietą? Jakie składniki powinny się w niej znaleźć?
Specjaliści apelują – zdrowe odżywianie to dieta. Zachęcają nas również do zmienienia swojego podejścia do tego słowa. Dieta nie musi kojarzyć się z wyrzeczeniami, głodem i jedzeniem potraw, na które nie mamy ochoty. Dieta to dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości i jakości składników. Jeśli chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, musimy zapoznać się z ciekawostkami i informacjami, które produkty są dla naszego organizmu kluczowe, a które lepiej pomijać. Z tej szerokiej bazy produktów, możemy wtedy wybrać te, które naprawdę lubimy i to z nich komponować swoje własne dania. Jeśli nie potrafimy wykazać się jednak pomysłowością, w Internecie czy w księgarniach istnieją miliony przepisów i wskazówek, jak zmienić swoje życie. Rady te mogą nas niejednokrotnie zaskoczyć. Miód i orzechy – czyli składniki teoretycznie kaloryczne – są bardzo ważne w naszej diecie. Podobnie jest z jajkami. Każdy z nas wie, iż spożywanie zbyt dużej ilości jajek, może wiązać się z podwyższoną ilością cholesterolu w naszym organizmie. Są one jednak produktami wysoce bogatymi w białko i inne aminokwasy, dlatego dietetycy wcale z nich nie rezygnują! Wszystko zależy jednak od umiaru. I tutaj pojawia się pytanie. Ile jajek w ciągu tygodnia możemy bezpiecznie spożywać? Obecnie, Światowa Organizacja zdrowia – zaleca spożycie około 10 jajek tygodniowo. Jest to dość wysoka granica, ponieważ mało kto spożywa jajka na co dzień. Trzeba jednak pamiętać o sprawie kluczowej. W granicy 10 jaj, muszą zmieścić się wszystkie jajka, wykorzystane w naszym jadłospisie. Również te dodane do ciasta czy do kotletów mielonych. Nie musimy jednak koncentrować naszego życia na liczeniu ilości zjedzonych jaj – odpowiednia dieta zapewni nam zbilansowane dostarczanie wszystkich potrzebnych organizmowi składników.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gorzka znaczy zdrowa

Gorzka znaczy zdrowa Zdrowa dieta to taka, która wpływa korzystnie na nasze zdrowie, dostarcza zbilansowanych posiłków i jest smaczna. Jak...

Zamknij