Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Osoby, które decydują się zakup samochodu z „drugiej ręki” muszą być świadomi, że nowy właściciel ma obowiązek zarejestrowania pojazdu w urzędzie. Należy wiedzieć, jakie koszty są z tym związane oraz jakie dokumenty powinno się zabrać ze sobą w trakcie wizyty w wydziale komunikacji.

Co trzeba zrobić przed przystąpieniem do rejestracji?

Przed przystąpieniem do rejestracji pojazdu, trzeba wiedzieć, że należy uiścić obowiązkową zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych,czyli tzw wypełnienia deklaracji PCC-3. Odpowiedni dokument można spokojnie znaleźć w urzędzie skarbowym, albo na tematycznej stronie internetowej. Opłata stanowi 2% wartości samochodu, który został wpisany w umowie kupna-sprzedaży.

Właściwa rejestracja pojazdu

W przypadku właściwej rejestracji pojazdu należy być przygotowanym na koszt w wysokości 180,50 zł. W skład tej kwoty wchodzą: nowy dowód rejestracyjny – 54 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 2 zł, znaki legalizacyjne – 12,5 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł. Zdecydowanie najdroższy wydatek stanowi koszt nowych tablic rejestracyjnych – 80 zł. Oczywiście część osób decyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne, wtedy trzeba się liczyć z wydaniem kwoty w wysokości 1098 złotych.

 

Nowy właściciel samochodu podczas wizyty w wydziale komunikacji powinien przedstawić nie tylko wypełniony wniosek o rejestrację, a także dowód własności pojazdu, umowę kupna-sprzedaży albo fakturę, aktualne ubezpieczenie OC, własny dowód osobisty, kartę pojazdu (tylko w przypadku jeżeli była wydana), dotychczasowy dowód rejestracyjny, a także dotychczasowe tablice rejestracyjne.

 

Rekomendowane jest wcześniejsze sprawdzenie ważności badania technicznego. W przypadku, gdy jego termin będzie upływał w ciągu najbliższych dni, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie nowego wpisu jeszcze do „starego” dowodu rejestracyjnego. Warto wiedzieć, że urzędnicy będą przepisywali datę kolejnego badania, dzięki temu można uzyskać jedno wolne pole w nowym dokumencie.

Należy również pamiętać, że na przerejestrowanie samochodu w urzędzie nowy właściciel ma 30 dni od daty jego zakupu, która widnieje w umowie kupna-sprzedaży albo na fakturze.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ważne informacje na temat paszportu.

Jeśli planujesz wyjazd poza granice Unii Europejskiej, powinieneś wiedzieć, że dokumentem, który upoważnia Cię do jej opuszczenia jest ważny paszport....

Zamknij