In vitro w Polsce – tylko niektóre miasta dofinansowują program

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydował się na kontynuowanie w Polsce programu dofinansowania z budżetu państwa zabiegów in vitro. Dlatego z dniem 30 czerwca 2016 roku rządowy program przestał obowiązywać. Warto podkreślić, że zanotował on wiele sukcesów, a przede wszystkim doprowadził do urodzenia 5,3 tys. dzieci. Od tego momentu ciężar finansowania in vitro spoczywa na samych niepłodnych parach, choć w niektórych miastach podjęto kroki, aby kontynuować dofinansowanie in vitro, np.: w Warszawie. Niestety, nie wszędzie się to udało.

Miasta bez in vitro

Wiele polskich miast, pomimo podjętych przez radnych działań zmierzających do przejęcia od państwa programów dofinansowania in vitro, nie doprowadziło do uruchomienia takich projektów. Tak było między innymi w Katowicach. W listopadzie 2017 roku w stolicy Śląska odrzucono projekt leczenia niepłodności metodą in vitro. Projekt ten był wnioskiem mieszkańców, którzy inicjatywę poparli 552 podpisami. Negatywnie na temat katowickiego projektu „Wsparcia Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego — in vitro dla mieszkańców Katowic w latach 2018-2020″  wypowiadali się prezydent Katowic, jak i Komisja Polityki Społecznej. Ostatecznie głosami Forum Samorządowego oraz koalicyjnego Prawa i Sprawiedliwości odrzucono tę obywatelską inicjatywę.

Podobnie było we Wrocławiu, choć wydawało się, że miasto przychyli się do projektu uchwały, która zakładała wprowadzenie w stolicy Dolnego Śląska programu leczenia niepłodności metodą in vitro w latach 2017-2019. Uchwale sprzeciwiali się radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz część radnych z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza. Za przyjęciem głosowali radni Nowoczesnej, PO oraz radny SLD.

W 2017 roku również i radni Gdyni nie przyjęli obywatelskiego projektu w sprawie współfinansowania in vitro dla mieszkańców miasta. Program miał obowiązywać do 2020 roku, ale tak się nie stanie. Wnioskodawcy zebrali ponad 2,2 tys. podpisów od osób, które chciały, by z samorządowych pieniędzy dofinansować zapłodnienie in vitro. Głosami radnych Samorządności Wojciecha Szczurka oraz Prawa i Sprawiedliwości, program odrzucono.

Pomimo zgłoszenia projektu dofinansowania in vitro w Kielcach, radni na początku 2018 roku zdecydowali zdjąć go z porządku obrad sesji. Oficjalnym powodem takiej decyzji był brak opinii skarbnika, która potwierdzałaby możliwość realizacji uchwały związanej z przeznaczeniem środków budżetowych na zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. Za zdjęciem projektu dofinansowania in vitro w Kielcach głosowało 14 radnych, 7 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Częstochowa, Łódź, Sosnowiec, Gdańsk i inne – tu dofinansowują in vitro

Wiele miast w całej Polsce dofinansowuje zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Aby wziąć w nich udział, trzeba jednak spełniać odpowiednie, zapisane w programach miejskich warunki. In vitro finansują:

 

  • Łódź – „Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi na lata 2016-2020”,
  • Częstochowa – pierwsze polskie miasto, które już w 2012 roku dofinansowało zabiegi in vitro,
  • Gdańsk – w lutym 2017 roku radni przegłosowali projekt dofinansowania in vitro,
  • Poznań – „PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017-2020”,
  • Sosnowiec – sosnowiecki program dofinansowania metody in vitro funkcjonować będzie w latach 2017-2020,
  • Warszawa – „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością, z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego” na lata 2017-2019,
  • Bydgoszcz – po burzliwych obradach radni zdecydowali się w maju 2017 roku wprowadzić dofinansowanie procedury in vitro.

Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów dofinansowania in vitro jest kwota 5 tys. zł dla pary spełniającej warunki do objęcia programem.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Diagnostyka przyczyn niepłodności u mężczyzn

Diagnostyka męskiej niepłodności obejmuje przede wszystkim badanie nasienia. Pozwala ono na opisanie ogólnych parametrów tego nasienia oraz na zdiagnozowanie, czy...

Zamknij