Infekcja intymna – jak leczyć?

Infekcja intymna rozwija się, kiedy w pochwie jest za mało pałeczek kwasu mlekowego, które tworzą naturalne środowisko organów rodnych kobiety. Jeśli niepokojące objawy (zmiana koloru białego wydzieliny na żółty lub szary, pieczenie, świąd) nasilają się, warto kupić w aptece leki dopochwowe, które złagodzą dolegliwości. W czasie infekcji można również przemywać miejsca intymne naparem z rumianku lub nadmanganianem potasu.

W przypadku braku poprawy, należy zgłosić się do ginekologa, który przepisze leki doustne lub dopochwowe. Najczęściej stosowane leki zawierają sulfonamidy modyfikujące florę bakteryjną pochwy oraz redukujące liczbę bakterii i grzybów. Zazwyczaj kuracja trwa siedem dni.

Czy infekcja intymna przejdzie sama?

Okolice intymne są niezwykle delikatne i wrażliwe, a metoda „na przeczekanie” może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do bezpłodności. Warto wyleczyć infekcję, żeby nie nawracała. Jeśli w pochwie pojawi się stan zapalny, domowe sposoby (częste kąpiele czy wymiana podpasek 4-5 razy dziennie) mogą jedynie zmniejszyć objawy, jednak nie wyleczą choroby. Najczęstszymi infekcjami pochwy są waginoza bakteryjna, rzęsistkowica, grzybica pochwy oraz drożdżyca. W przypadku nasilania dolegliwości (bólu w trakcie stosunku czy nieprzyjemnego zapachu), warto udać się do ginekologa, który oceni stan pochwy oraz rodzaj infekcji.

Czy infekcja intymna może opóźnić okres?

Brak miesiączki może być spowodowany infekcją intymną oraz zmianami, które zaszły w czasie choroby we florze bakteryjnej pochwy. Brak regularnego okresu to również objaw zmian hormonalnych (np. braku owulacji), chorób układu immunologicznego lub pojawienia się guzów na jajnikach. Z tego względu, nie można zignorować infekcji intymnej oraz braku okresu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kosmetyki dla noworodka – jak pielęgnować skórę dziecka?

Skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest bardzo wrażliwa na podrażnienia i skłonna do wysuszania. Wyprawka dla dziecka, które niedawno...

Zamknij