Jak dbać o zdrowie?

Brak chorób i kalectwa – to jeden z wyznaczników zdrowia. Jednak stan ten obejmuje także fizyczny, umysłowy i społeczny dobrostan umożliwiający człowiekowi prowadzenie efektywnego życia społecznego i ekonomicznego. Taka jest definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Znajomość zasad zdrowego żywienia

 

W praktyce trudno spotkać osobę, która spełniałaby wszystkie te kryteria. Uczucie zdrowia czy jego składowych jest bardzo subiektywne. Pewnie każdy z nas ma jakieś zmartwienia, czymś się martwi. Dla jednego ból może być słaby, a dla innego – mocny czy nie do zniesienia. Wielu cierpi z powodu mniej lub bardziej przewlekłych dolegliwości. Inni nie zarabiają tyle, ile by chcieli i mogli i to wpędza ich w depresję.

Życie nie może być jednak zbyt kolorowe, ponieważ byśmy go wtedy nie doceniali. Nadmiar trosk i problemów też nie jest dobry. Jak w takim razie unikać kłopotów zdrowotnych? Na pewno trzeba prowadzić odpowiedni styl życia, dobrze się odżywiać. W praktyce oznacza to, abyśmy się wysypiali, byli na co dzień aktywni fizycznie, unikali nadmiaru kalorii, cukrów i tłuszczów w pożywieniu.

Taka postawa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i wysiłkiem – nie tylko fizycznym, ale też emocjonalnym. Musimy na nowo przewartościować swoje życie, ustanowić inne priorytety, zacząć robić coś dla siebie. Dbanie o zdrowie jest też naczelnym obowiązkiem każdego obywatela. Nie zapominajmy, że na leczenie w publicznych szpitalach i przychodniach składają się wszyscy podatnicy. Nie powinniśmy nadużywać tej zasady solidaryzmu.

Wiedzieć, jak dbać o zdrowie, to jedno, ale trzeba ten plan jeszcze wcielić w życie. O tym, jak to zrobić, przeczytamy na stronie http://naszeprzychodnie.pl/wszechobecne-zdrowie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym zajmuje się laryngolog?

Medycyna jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy, ponieważ problemy ludzi ze zdrowiem są różne. W naszym organizmie wyróżnia się 206 kości...

Zamknij