Jak długo rozwija się rak krtani?

Rak krtani to rozrost komórek nabłonka krtani. Choroba objawia się m.in. długotrwałą chrypką, pluciem krwią, anemią. Nowotwór krtani wykrywa się poprzez badania laryngologiczne. Leczenie odbywa się na drodze chirurgicznej.

Jak wygląda rak krtani?

Krtań składa się z części dolnej (podgłośnia), środkowej (głośnia) i górnej (nagłośnia). Rak krtani to nieprawidłowy rozrost komórek nabłonka krtani. Spotyka się coraz więcej przypadków raka w nagłośni, co skutkuje silniejszymi przerzutami do węzłów chłonnych. Rak krtani to najczęstszy nowotwór narządów głowy i szyi. Na raka krtani najbardziej są narażeni ludzie między 45. a 70. rokiem życia. U mężczyzn występuje dziesięciokrotnie częściej niż u kobiet. Podstawowe objawy raka krtani to:

  • 2-tygodniowa chrypka,
  • zmiana głosu,
  • uczucie obcego obiektu w gardle,
  • silny ból gardła,
  • plucie krwią,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • anemia i zmęczenie organizmu,
  • szybka utrata masy ciała.

Rak krtani – jak wykryć?

Raka krtani wykrywa się poprzez badanie laryngologiczne. Składa się ono z badania palpacyjnego (badanie dotykiem) szyi oraz laryngoskopii. Po otrzymaniu wyników badań, określa się rodzaj i obszar zmian guzowych. Następnie pobiera się próbki nowotworu do badania histopatologicznego. Raka krtani wykrywa się też za pomocą USG, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Leczenie raka krtani i profilaktyka

Gdy nowotwór jest w początkowej fazie rozwoju, możliwe jest chirurgiczne usunięcie narośli. W tym stadium stosuje się też chordektomię, czyli usunięcie całej struny głosowej zajętej nowotworem. Gdy natomiast rak jest w zaawansowanej fazie rozwoju, jedynym ratunkiem jest laryngektomia, czyli usunięcie całej krtani bądź niektórych jej odcinków. W przypadku usunięcia całej krtani, zabieg obejmuje też poboczne węzły chłonne. Jest on wykonywany przez jamę ustną.

Po operacji lekarze wykonują tracheostomę, tzn ujście tchawicy przez przedni odcinek gardła. Profilaktyka raka krtani powinna się zacząć od zaprzestania palenia papierosów. Dym tytoniowy ma ponad 40 substancji rakotwórczych. Zalecana dieta powinna opierać się na wyeliminowaniu czerwonego mięsa, tłuszczów nasyconych i alkoholu. Należy również zaszczepić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, które mają silny związek z powstawaniem nowotworów.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest łupież?

Łupież jest chorobą skóry głowy, której najczęstszym objawem jest nadmierne złuszczanie naskórka. Innym symptomem tej przykrej dolegliwości jest łojotok oraz...

Zamknij