Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest najczęściej skutkiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zwykle chorują na niego kobiety powyżej 60. roku życia. Guz w miarę rozwoju naciska na boczne narządy i tkanki, uszkadzając je. Nowotwór szyjki macicy jest złośliwy – może przerzucać się na węzły chłonne lub szyjne.

Co to jest rak szyjki macicy?

Szyjka macicy jest dolnym elementem narządów płciowych kobiet. Odcinek ma liczne zmarszczenia, dzięki czemu sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Organ ten jest kanałem dla plemników, które przedostają się z pochwy do macicy. Szyjka macicy składa się z części pochwowej i brzusznej. Najczęstszą odmianą raka szyjki macicy jest nowotwór komórek nabłonka.

Ten rodzaj nowotworu jest zwykle skutkiem długotrwałego zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego HPV i jest przykładem raka złośliwego. Polki mają średni wskaźnik zachorowań, jednak wysoką śmiertelność w związku z tą chorobą. Na nowotwór szyjki macicy najczęściej chorują kobiety powyżej 60. roku życia.

Jak wygląda rak szyjki macicy?

Rozwój nowotworu szyjki macicy nacieka w poboczne tkanki i narządy. Guz przedostaje się do moczowodów, co może prowadzić do wodonercza (zanik miąższu nerki) lub mocznicą (nieprawidłowość czynności nerki). Naciekanie nowotworu na odbytnicę skutkuje powstaniem przetoki, czyli połączeniem dwóch narządów. Rak szyjki macicy może też uciskać pochwę lub pęcherz moczowy. Choroba ma tendencję do przerzutów do węzłów chłonnych oraz szyjnych.

Rak szyjki macicy – jak wykryć?

Początek nowotworu szyjki macicy ma bardzo delikatne objawy, przez co trudno wykryć go w pierwszej fazie. Choroba zaczyna się od krwawienia między miesiączkami, przy czym same krwotoki miesiączki są bardziej obfite. Często też kobiety odczuwają bóle podbrzusza oraz bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Osoby chore zgłaszają się do lekarza z niedrożnością jelit lub niewydolnością nerek. Do podstawowych narzędzi diagnostyki onkologicznej zalicza się ultrasonografię (zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek), tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy szczepić na meningokoki?

Szczepienie na meningokoki można wykonać w każdym wieku. Zastrzyki dostają zarówno dzieci, jak i dorośli. Bakterie meningokoków dzielą się na...

Zamknij