Jak działa aparat ortodontyczny?

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest nacisk na wybrane partie zębów, co powoduje ich przemieszczanie się w szczęce. Proces ten jest długotrwały – w ciężkich przypadkach może trwać ponad 2 lata. Korekta zgryzu musi być kontrolowana u ortodonty.

Korekcja wad zgryzu wymaga zastosowania aparatu ortodontycznego. Oddziałuje on na zęby zmieniając ich położenie w szczęce. Aparat pozwala na leczenie wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Aparaty ruchome pozwalają korygować zęby mleczne i mieszane, a aparaty stałe zakładane są tylko na zęby stałe. Zadaniem aparatu ruchomego jest głównie korekcja wad zgryzu.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Aparaty ruchome wystarczy wyjąć i dokładnie wyczyścić pastą i szczoteczką lub umyć pod bieżącą wodą. Aparaty stałe wymagają zachowania bardzo rygorystycznej higieny, aby nie dopuścić do psucia się zębów. Do czyszczenia zębów potrzebna jest pasta z fluorem. Najpierw należy zdjąć ruchome elementy aparatu, co ułatwia higienę. Następnie należy ułożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni i lekko dociskając wykonywać nią krótkie ruchy do przodu i do tyłu, aby oczyścić wszystkie części aparatu. Zdjęte elementy aparatu należy oczyścić wodą lub płynem do płukania ust.

Do czyszczenia aparatu przydają się wyciorki, dzięki którym można skutecznie wyczyścić pierścienie, zamki i inne elementy aparatu. Nitka z utwardzaną końcówką ułatwia oczyszczenie miejsc między aparatem a zębami, a szczoteczka z rowkiem ortodontycznym pozwala dokładnie wyszczotkować zęby.

Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Aparat ruchomy, czyli wyjmowany, zwykle należy nosić przez 12-14 godzin na dobę przez półtora roku lub dwa lata. Usuwa on wady zgryzu, a zęby prostuje tylko w niewielkim zakresie. Aparat stały jest zakładany i zdejmowany przez lekarza. Może być założony na zewnętrzną lub wewnętrzną powierzchnię zębów. Najczęściej nosi się go od 12 do 18 miesięcy, choć wiele zależy od rodzaju wady.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest prostata?

Prostata, nazywana także gruczołem krokowym lub sterczem, znajduje się pod pęcherzem moczowym. Bierze ona udział w produkcji nasienia oraz w...

Zamknij