Jak działają tabletki poronne?

Tabletki poronne, czyli „tabletki po” mają za zadanie zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. W Polsce są dostępne dwa rodzaje środków stosowanych po stosunku: ellaOne (bez recepty) i Escapelle.

Jak stosować tabletki poronne?

Tabletki poronne, inaczej nazywane „tabletkami po” są wybierane przez kobiety, które nie planowały ciąży, a obawiają się, że doszło do zapłodnienia. Zdarza się to m.in. wtedy, gdy pozostałe metody antykoncepcji zawiodą. Po tabletki sięgają też panie, które stały się ofiarą gwałtu. Tego typu preparaty zawierają dużo wyższe stężenie hormonów niż pigułki antykoncepcyjne. W Polsce są dostępne dwa rodzaje tabletek poronnych: ellaOne oraz Ecapelle. EllaOne ma w swoim składzie substancję czynną – octan uliprystalu. Hamuje on owulację, łącząc się z receptorami, z którymi zwykle reaguje progesteron (hormon odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży). Utrudnia to zagnieżdżenie się zarodka w macicy kobiety. Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej po stosunku. Jest na to maksymalnie 5 dni (120 godzin), jednak im wcześniej zażyje środek, tym większe prawdopodobieństwo, że zadziała zgodnie z przeznaczeniem. Drugim preparatem, który można kupić w aptece jest Escapelle. W przeciwieństwie do ellaOne, trzeba mieć na niego receptę od lekarza. W składzie „tabletki po” Escapelle znajduje się levonorgestrel, czyli syntetyczny progestagen, który jest także w środkach antykoncepcyjnych. Działanie substancji czynnej polega na zahamowaniu owulacji oraz wywołaniu zmian w błonie śluzowej macicy. Utrudnia to implantację zarodka. Tabletkę należy zażyć w ciągu 3 dni (72 godzin) od stosunku. Jeśli ciąża się już rozpoczęła, żaden z dwóch dostępnych środków nie wywoła poronienia.

Ile kosztują tabletki poronne?

„Tabletka po” ellaOne dostępna bez recepty kosztuje w zależności od apteki w granicach 90-120 złotych. Natomiast Escapelle, na którą trzeba mieć receptę, można kupić od 35 do 55 złotych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki jest numer na pogotowie?

Pogotowie ratunkowe wzywa się w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, wypadku lub stanu zagrożenia życia. Dyspozytor pyta m.in. o dane zgłaszającego...

Zamknij