Jak łączyć kolory

Niezależnie czy wybiera się kolor ścian, mebli czy dodatków – podstawowe zasady łączenia kolorów są jednakowe w każdej dziedzinie. Najprostszy podział kolorów to barwy ciepłe – czerwień, żółć, pomarańcz – oraz zimne, czyli niebieski, fioletowy, zielony i turkusowy. W łączeniu barw warto eksperymentować, jednak tylko osoby o dużym wyczuciu mogą sobie pozwolić na całkowitą dowolność.

Kolory idealnie do siebie dopasowane

W dopasowaniu odcieni pomaga koło barw. Jest to graficzny model koła w różnych kolorach, pokazujący, które barwy można ze sobą łączyć. Istnieje kilka bezpiecznych zestawień kolorów: monochromatyczne, harmoniczne, trójkątne i komplementarne. Monochromatyczna barwa wykorzystuje jeden kolor zróżnicowany pod kątem nasycenia, np. biały i szary albo żółty i pomarańczowy. Harmoniczne zestawienie kolorów wykorzystuje barwy, które w kole przechodzą jedna w drugą np. pomarańczową, czerwoną, różową. Trójkątna harmonia to trzy kolory, które w widmie tęczy oddalone są od siebie w równym stopniu, np. żółty, czerwony, fioletowy. Harmonia komplementarna to zestawienie dwóch intensywnych kolorów, które w kole barw znajdują się na przeciwległych brzegach, np. niebieski i pomarańczowy lub zielony i czerwony. Neutralne kolory, które ładnie komponują się ze wszystkimi odcieniami to: czarny, szary oraz biały. Bezpieczną barwę wnętrza można określić procentowo – 70% to neutralny odcień bazowy, 20% – kolor uzupełniający, a tylko 10% mocny i kontrastowy.

Które kolory do siebie nie pasują

Zasada im więcej, tym lepiej, nie sprawdza się przy doborze kolorów w pomieszczeniu. Kakofonia to zmieszanie ze sobą przeróżnych barw chłodnych i ciepłych o różnym natężeniu. W pokoju, w którym każda ściana będzie pomalowana na inny kolor, oczy będą się męczyć. Podobnie gdy ściany, meble i dodatki wybierze się w tym samym kolorze. Da to wrażenie chłodu i braku przytulności. Monotonię wywoła również pomalowanie każdego pomieszczenia w domu na ten sam kolor.

Łączenie kolorów w mieszkaniu

Jednym ze sposobów dobierania kolorów w mieszaniu jest wybranie kontrastujących ze sobą barw. Najsilniejszym kontrastem jest biel i czerń, ale może być to również biel z czerwienią lub niebieskim. W jasnym pokoju wystarczy pomalować jedną ścianę na ciemniejszy kolor. Dobrym zestawieniem jest także wybieranie barw dopełniających się, które tworzą harmonię komplementarną, np. w salonie można postawić zieloną kanapę na tle czerwonej ściany. Kolory w pomieszczeniach optycznie zwiększają lub zmniejszają przestrzeń. Ściany pomalowane na ciepłe i intensywniejsze barwy zmniejszą pokój i uczynią go bardziej przytulnym. Kolory chłodne i jasne spowodują, że przestrzeń optycznie się zwiększy.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij