Jak leczyć bezsenność?

Efektywny i zdrowy sen jest gwarantem nie tylko zdrowia ale przede wszystkim zapewnia nam odpowiednie pokłady energii, które pozwolą na przetrwanie nawet najcięższego dnia. Niestety, coraz częściej uskarżamy się na problemy ze snem. Przyczyn może być wiele – począwszy od stresu, który towarzyszy każdemu z nas w codziennym życiu jak i nadużywania niektórych substancji i leków. Leczenie bezsenności jest procesem długotrwałym, wymagającym najczęściej intensywnego zaangażowania ze strony osoby cierpiącej na te uciążliwe schorzenie.

Jak leczyć bezsenność?

Leczenie bezsenności jest procesem wieloetapowym, który wymaga uprzedniego zdiagnozowania przyczyny problemów z prawidłowym snem. Podstawą rozpoczęcia leczenia bezsenności jest dokładna ocena stanu psychicznego osoby borykającej się brakiem snu. Pod uwagę warto wziąć również to, czy chory przyjmuje leki – przede wszystkim leki nasenne.

Jednym ze sposobów skutecznej walki z bezsennością jest zaplanowanie sobie godzin, które przeznaczamy na sen. Ogromnym błędem większości osób borykających się z bezsennością jest zaleganie w łóżku znacznie dłużej, niż powinniśmy. W przypadku osób borykających się z bezsennością samo leżenie bywa nieraz bardzo męczące i sprawia, że łózko jest miejscem, w którym nie odpoczywamy ale się męczymy.

Ogranicz niektóre leki

Głównym bodźcem, który może mieć olbrzymi wpływ na bezsenność jest przyjmowanie leków. Paradoksalne jest to, że jedną z częstszych przyczyn bezsenności jest przyjmowanie leków nasennych, których oczywistym działaniem jest rzekoma pomoc choremu w zaznaniu odpowiedniej dawki snu.

Wyeliminuj alkohol

Również używki są elementem, który wpływa na wzmożoną bezsenność. Jednym z prostszych sposobów jej leczenia jest całkowita eliminacja alkoholu. Zbyt częste spożywanie napojów wysokoprocentowych jest bowiem jedną z głównych przyczyn obniżonej higieny snu i prowadzi do zaburzeń bezsenności.

Zacznij ćwiczyć

Mówi się, że czynnikiem, który pomaga w prosty i skuteczny sposób leczyć bezsenność jest odpowiednia aktywność fizyczna. Prawdą jest, że zachowanie odpowiedniej aktywności ruchowej pomaga skutecznie walczyć z bezsennością dodatkowo sprawiając, że jesteśmy pełni sił i wigoru na co dzień!

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czego nie wolno anemikowi?

Wiele chorób, aby załagodzić swoje skutki, wymaga wdrożenia odpowiedniej diety. Wówczas niekiedy z bólem musimy się rozstać z naszymi ulubionymi...

Zamknij