Jak leczyć grypę u dzieci?

Grypa u dziecka to zakaźna choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy. Nieleczone schorzenie prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Grypa leczona jest objawowo. Dziecku można podawać rozgrzewające napoje na bazie owoców, leki przeciwgorączkowe, syrop na kaszel czy maści ułatwiające oddychanie, w przypadku silnego nieżytu nosa.

 

Objawy grypy u dziecka

Grypa u dzieci często mylona jest z przeziębieniem. Rozróżnienie tych dwóch przypadłości jest istotne, ponieważ nieleczona grypa prowadzi do poważnych, a nawet zagrażających życiu powikłań, jak: zapalenie płuc, stawów, mięśnia sercowego lub anginy. Pierwsze objawy grypy to zazwyczaj katar i kichanie. Układ odpornościowy dziecka nie jest w pełni dojrzały, dlatego przebieg choroby może mieć większe nasilenie niż u osób dorosłych. U malucha może pojawić się wysoka gorączka (nawet powyżej 39 stopni Celsjusza), dreszcze, bóle mięśni, apatyczność i zmęczenie, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet biegunka i wymioty.

 

Grypa u dziecka – profilaktyka

W profilaktyce choroby u dzieci stosuje się sczepienia przeciw grypie. W przypadku, gdy szczepionka nie uchroni przez zachorowaniem, to jego przebieg będzie znacznie łagodniejszy i może uchronić przed poważnymi powikłaniami. Według Polskiego Programu Szczepień Ochronnych, szczepienia zalecane są maluchom od 6. miesiąca życia, do ukończenia 5 lat.

 

Grypa – leczenie

Leczenie grypy u dzieci polega na łagodzeniu i zwalczaniu nieprzyjemnych objawów choroby. Grypa jest chorobą wirusową, dlatego w jej przebiegu nie stosuje się antybiotyków. W niektórych przypadkach jednak zdarza się, że lekarz może zalecić terapię antybiotykową, np. przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej. Chore na grypę dziecko, powinno pozostać w domu przynajmniej przez tydzień. W przebiegu grypy nie należy podawać maluchowi aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienie delikatnej wątroby dziecka.

  • Jak leczyć grypę u dziecka domowymi sposobami?

Grypę u dziecka można leczyć domowymi sposobami. Maluch powinien leżeć w łóżku i pić ciepłe napoje, aby uniknąć odwodnienia, o które łatwo w przebiegu wysokiej gorączki. Dziecku można podawać herbatę z sokiem malinowym i miodem, napary z lipy lub naturalne soki owocowe. Mały pacjent potrzebuje również dużo wypoczynku i snu. Pokój, w którym przebywa chore dziecko, powinien być również regularnie wietrzony, ponieważ duszne pomieszczenia sprzyjają namnażaniu się wirusów. Aby ułatwić dziecku oddychanie, na kaloryfer można położyć wilgotny ręcznik bądź użyć nawilżacza powietrza.

 

Grypa u dziecka – kiedy do lekarza?

W przypadku, gdy domowe sposoby na grypę nie pomagają, a niepokojące objawy choroby (zwłaszcza gorączka) utrzymują się 3 dni, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista przeprowadzi szczegółowe badanie i przepisze odpowiednie leki na grypę.

  • Grypa – leczenie farmakologiczne

Do złagodzenia objawów grypy lekarz może przepisać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. ibuprofen czy paracetamol. Jeżeli w przebiegu choroby dziecko ma silny kaszel, musi również zażywać medykamenty przeciwkaszlowe, np. w formie łagodnego syropu. Katar złagodzą specjalne środki na nieżyt nosa u dzieci lub specjalne maści rozgrzewające, np. na bazie olejku eukaliptusowego, które ułatwiają oddychanie.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przyczyny i objawy padaczki

Padaczka to choroba polegająca na zmianach funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu. Do jej rozwoju mogą się przyczynić urazy głowy i...

Zamknij