Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu) powstają w wyniku braku aktywności fizycznej, diety ubogiej w błonnik oraz otyłości. Objawy choroby to krwawienie, ból i swędzenie odbytu. Leczenie hemoroidów wykonuje się zwykle domowymi sposobami, głównie kąpielami ziołowymi.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy (guzki krwawnicze) to część struktury odbytu. Ich główna funkcja to uszczelnianie kanału odbytu oraz kontrola wydalania. Choroba hemoroidów powstaje, gdy guzki krwawnicze rozrastają się ponad miarę i są wypełnione zbyt dużą ilością krwi. Prowadzi to do stanu zapalnego hemoroidów oraz tkanek odbytu. Główne objawy choroby to krwawienie, świąd oraz ból odbytu.

Przyczyny zapalenia hemoroidów

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, rozwijają się w przypadku mało aktywnego trybu życia, więc jest to popularna choroba wśród pracowników biurowych czy informatyków. Zła dieta uboga w błonnik prowadzi do zaparć, które z kolei zmuszają jelito grube do rozciągania, co sprzyja rozwojowi hemoroidów. Jednak najwięcej chorych na żylaki odbytu występuje po 50. roku życia, kiedy spowolniona jest perystaltyka jelit. Poza tym, na hemoroidy cierpią zwykle osoby:
• otyłe,
• uprawiające seks analny,
• po przebytym zabiegu odbytu lub krocza,
• kobiety po kilku porodach.

Jak wyleczyć hemoroidy?

Hemoroidy skutecznie można wyleczyć domowymi sposobami. Popularna jest nasiadówka, czyli kąpiel ziołowa w letniej wodzie. Należy ją uzupełnić wywarem z kory dębu, rumianku i mieszanki z rdestu, kory kasztanowca i szałwii. Skutecznym lekarstwem na hemoroidy są też kostki lodu, które trzeba przykładać do miejsc sprawiających ból. Tiamina zawarta w herbacie ma działanie przeciwzapalne, więc dobrze jest przyłożyć zużytą torebkę do bolących miejsc odbytu. Chore miejsca warto też przemywać wacikiem nasączonym rumiankiem lub aloesem. Przy walce z żylakami odbytu niezmiernie ważna jest jednak dieta. Zarówno w celu profilaktyki, jak i wyleczenia z choroby warto jeść dużo warzyw, produktów bogatych w błonnik oraz pić 2 litry wody dziennie. W czasie schorzenia odradza się jedzenie mięsa. Pomocna jest również aktywność fizyczna. Warto raz dziennie na minimum pół godziny zająć się jakąkolwiek aktywnością fizyczną, która poprawia pracę jelit.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest mononukleoza?

Mononukleoza to wirusowa choroba zakaźna. Jej pierwsze objawy przypominają przeziębienie, grypę lub anginę. Leczenie obejmuje zwalczanie symptomów, m.in. gorączki. W...

Zamknij