Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Leczenie zapalenia oskrzeli wymaga pozostania w domu i odpoczynku. Można przyjmować leki obniżające temperaturę, wykrztuśne lub hamujące kaszel, jeśli jest on suchy i męczący. Przy nadkażeniu bakteryjnym stosuje się antybiotyki.

Zapalenie oskrzeli początkowo przypomina zwykłe przeziębienie, może też być jego powikłaniem. W przypadku, gdy kaszel i gorączka nie mija po kilku dniach, konieczna jest wizyta u lekarza. Źle leczona choroba upośledza drożność oskrzeli i może prowadzić do rozdęcia płuc. Wówczas pojawiają się narastające duszności, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Ile trwa zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli wywoływane jest najczęściej przez rhinowirusy lub wirusy grypy. Może być również reakcją alergiczną na alergen (np. pyłki roślin lub roztocza powodujące alergię wziewną). Znaczniej rzadziej przyczyną choroby są bakterie. W przypadku infekcji wirusowej czas choroby wynosi ok. 10 – 14 dni. Zapalenie oskrzeli na tle alergicznym może trwać tak długo, jak długo organizm jest atakowany przez alergen. W takim przypadku konieczna jest terapia lekami antyhistaminowymi. W obu sytuacjach w czasie choroby należy dużo pić, aby ułatwić odpływanie wydzieliny. Bardzo ważny jest wypoczynek – zlekceważenie zapalenia oskrzeli może sprawić, że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Bakteryjne zapalenie oskrzeli może być wynikiem „przechodzonego” przeziębienia. Objawy choroby przybierają na sile, a chory jest bardzo osłabiony. Terapia antybiotykami jest wówczas konieczna i może trwać ok. 5-10 dni. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie szpitalne.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli na tle wirusowym lub bakteryjnym jest ostrym zakażeniem układu oddechowego Najbardziej dokuczliwym objawem jest uciążliwy, niekiedy duszący kaszel z odkrztuszaniem ropnej, śluzowej wydzieliny albo kaszel suchy, nieproduktywny. Inne objawy wskazujące na zapalenie oskrzeli to:

  • gorączka – czasem nie obserwuje się zwyżki temperatury,
  • bóle mięśniowe,
  • wydłużony, świszczący oddech,
  • wymioty – objaw ten pojawia się głównie u dzieci,
  • nieżyt nosa i ból gardła – nie są to objawy charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli.

Lekarz w czasie osłuchiwania pacjenta słyszy charakterystyczne furczenia i świsty. Zapalenie oskrzeli jest szczególnie groźne dla małych dzieci oraz osób starszych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zapalenie spojówek jest najczęściej występującym schorzeniem oczu. Objawy choroby to: łzawienie, światłowstręt oraz pieczenie i świąd. Stan zapalny leczy się,...

Zamknij