Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka nie jest trudny do zdiagnozowania. Rozpoznaniem i leczeniem tej choroby zajmuje się ortopeda. Najszybsze efekty przynosi terapia, wdrożona we wczesnym stadium rozwoju tej dolegliwości. W takich przypadkach leczenie opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu witaminy B6 oraz wstrzykiwaniu w dłoń sterydów. Choremu zaleca się również nieprzeciążanie ręki oraz fizykoterapię.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą, która powstaje w następstwie długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy. Najczęściej jego przyczyną jest przeciążenie ręki, związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej, wielogodzinną pracą na komputerze, grą na instrumencie czy jazdą na rowerze. Za zespół cieśni nadgarstka może odpowiadać również nieprawidłowe zrośnięcie złamanej kości w nadgarstku. Choroba ta znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wśród objawów tej dolegliwości należy wymienić:
• drętwienie i poczucie mrowienia w nadgarstku,
• zanik mięśni kciuka,
• osłabienie zdolności ruchowej dłoni,
• niemożność zaciśnięcia ręki w pięść.

Zespół cieśni nadgarstka – jaki uszczerbek na zdrowiu?

Wczesne zdiagnozowanie zespołu cieśni nadgarstka i natychmiastowe wdrożenie leczenia gwarantuje szybki powrót do dawnej sprawności. W zaawansowanym stadium rozwoju zespołu cieśni nadgarstka wdraża się leczenie operacyjne, które polega na odciążeniu nerwu pośrodkowego dłoni. Największy uszczerbek na zdrowiu powstaje po zabiegu chirurgicznym. Przez ok. trzy miesiące po operacji nie można przeciążać ręki, należy także unikać: ciężkiej pracy fizycznej, pisania na klawiaturze, gry na instrumentach, jazdy na rowerze i innych czynności, które mogą nadwyrężyć dłoń.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego zbagatelizowanie może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. W...

Zamknij