Jak leczyć zespół policystycznych jajników?

Zespół policystyczny jest zaburzeniem hormonalnym, który objawia się nieregularnymi miesiączkami, silnym PMS-em oraz problemami z zajściem w ciążę. Chorobę wykrywa się przez USG. Leczenie zespołu policystycznego polega na usunięciu zmian hormonalnych.

Co to jest zespół policystyczny?

Zespół policystyczny jest zaburzeniem hormonalnym, które destabilizuje pracę jajników. Na skutek choroby umierają pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa. Skutkuje to powstawaniem torbieli. Dlatego choroba ta jest też nazywana zespołem wielotorbielowatym jajników.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Objawy zespołu policystycznych jajników skupiają się wokół zaburzonej pracy hormonów w organizmie. Główne skutki choroby to:
• Nieregularne miesiączki – menstruacja czasami pojawia się rzadziej, a niekiedy w danym miesiącu nie występuje w ogóle. Zdarza się też, że krwawienia są wyjątkowo obfite, co utrudnia normalne funkcjonowanie.
• Intensywny PMS – rozregulowanie hormonalne skutkuje długim zespołem przedmiesiączkowym. Kobiety są bardziej rozdrażnione i cierpią na silne bóle podbrzusza, miednicy i pleców.
• Utrudnione zajście w ciążę – jest skutkiem rzadkich owulacji. Najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 25. a 45 rokiem życia.

Jak wykryć zespół policystycznych jajników?

Aby wykryć zespół policystycznych jajników, niezbędne jest wykonanie USG dróg rodnych. Badanie to pokazuje stopień powiększenia jajników oraz poziom wypełnienia ich pęcherzykami. W celu diagnostyki wykonuje się też badanie hormonalne krwi.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega na usunięciu zaburzeń hormonalnych. Należy przyjmować leki antyandrogenowe oraz tabletki antykoncepcyjne. Główne metody leczenia to:
• Kauteryzacja jajników – zabieg polegający na nakłuciu torbieli, co pozwala na bardziej regularne miesiączki. Efekty tego leczenia widać dopiero po roku.
• Stymulacja jajeczkowania – zabieg dla kobiet próbujących zajść w ciążę. Pomiędzy piątym a dziewiątym dniem cyklu podaje się środki farmakologiczne, które stymulują proces jajeczkowania.
• Klinowa resekcja jajników – zabieg usuwa zaburzenia hormonalne spowodowane zespołem policystycznych jajników, lecz prowadzi często do powikłań, takich jak zrosty pooperacyjne.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest astma

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. Ataki choroby pojawiają się zwykle w kontakcie z zanieczyszczeniem środowiska, dymem tytoniowym lub kontaktem...

Zamknij