Jak obniżyć kortyzol?

Kortyzol to hormon stresu. Substancja podnosi poziom adrenaliny i powoduje rozpadanie białek. Aby obniżyć poziom kortyzolu, warto medytować oraz unikać stymulantów, takich jak kawa. Badanie tego hormonu zaleca się podczas depresji lub niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Co to jest kortyzol?

Kortyzol to hormon glikokortykosteroidowy, który jest produkowany w nadnerczach. Synteza tej substancji zachodzi pod kontrolą ACTH, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Hormon odpowiada za stężenie glukozy we krwi. W sytuacji stresowej zwiększa się jej poziom, przez to kortyzol jest nazywany „hormonem stresu”. Hormon ten ma najwyższe stężenie rano.

Co podnosi poziom kortyzolu?

Kortyzol wywołuje podniesienie adrenaliny oraz noradrenaliny, więc w tym czasie organizm lepiej potrafi sobie poradzić w niebezpieczeństwie. Hormon ten podwyższa się w trudnych sytuacjach dla człowieka. Pierwotnie kortyzol znacznie się podwyższał w sytuacji zagrożenia życia, np. w kontakcie z niebezpiecznym zwierzęciem. Obecnie stresujący tryb życia sprawia, że poziom kortyzolu jest regularnie podnoszony. Podniesiony poziom tego hormonu wpływa też na:
• gospodarkę białkową – powoduje rozpadanie białek;
• przyspieszenie rozpadu trójglicerydów;
• gospodarkę węglowodanową – zwiększenie glikogenogenezy;
• zatrzymanie soli w organizmie oraz zwiększenie wydalania potasu.

Co zmniejsza poziom kortyzolu?

W celu obniżenia poziomu kortyzolu warto funkcjonować zgodnie z cyklem dobowym, czyli rano być aktywnym fizycznie, a wieczorem odpoczywać. W celu wieczornego wyciszenia warto medytować, a rano przy aktywności fizycznej rozciągać się po treningu. Należy również unikać stymulantów, takich jak kawa, spalacze tłuszczu. Obniżanie poziomu kortyzolu wspomaga również suplementowanie diety ziołami typu żeń-szeń, różeniec górski czy kozieradka.

Kortyzol – kiedy badać?

Lekarz zleca badanie kortyzolu zazwyczaj w przypadku podejrzenia zespołu Cushinga, zaburzeń syntezy hormonów sterydowych, nowotworów nadnerczy, jajnika, jądra oraz niedoczynności lub nadczynności tarczycy. U kobiet przyczyną takiego zlecenia jest również zaburzenie miesiączkowania, a u mężczyzn obniżone libido. Powodem do przebadania poziomu kortyzolu są również bezsenność, depresja i przewlekłe zmęczenie.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest fenyloketonuria?

Fenyloketonuria jest dziedziczną chorobą metaboliczną, polegającą na magazynowaniu aminokwasu fenyloalaniny, który jest ważnym budulcem białek. Zdiagnozowana w okresie niemowlęcym pozwala...

Zamknij