Jak opiekować się małym dzieckiem?

Wychowywanie dziecka to nie lada wyzwanie. Stres jest szczególnie duży przy pierwszym maluchu. Brak doświadczenia zmusza opiekunów do działania po omacku, radzenia się swoich rodziców. Na szczęście coraz dla takich ludzi częściej organizowane są szkolenia. Udział w nich pozwoli znaleźć wyjście z każdej sytuacji związanej z opieką nad potomkiem.

Wiedza dotycząca opieki nad potomstwem

 

Takie zajęcia kierowane są do osób spodziewających się dziecka oraz rodziców maluchów w wieku 0-3 lat. Na warsztatach uczestnicy uzyskują wiedzę o tym, jak opiekować się małym dzieckiem, jak pobudzać rozwój potomka, jak radzić sobie ze stresem rodzicielskim i wywołującymi go trudnymi sytuacjami orz emocjami.

Powyższych informacji udzielają też dyżurujący w organizacjach psychologowie, psychiatrzy, położne i pedagodzy. Warto się z nimi konsultować telefonicznie i osobiście. Przydatnej wiedzy nigdy za mało!

Rola rodzica jest bardzo wymagająca. Wymaga posiadania wielkich zasobów miłości, zrozumienia i cierpliwości. Jednak nawet największe pokłady tych postaw mogą się w końcu wyczerpać, bo życie pisze różne scenariusze. Nawet najbardziej troskliwi wychowawcy mogą w końcu poczuć złość i frustrację, które mogą prowadzić do sytuacji krzywdzących malucha. Czy można im zapobiec?

Fachowcy dowodzą, że jest to możliwe. Trzeba jednak uzbroić się w przydatne informacje o tym, jak opiekować się małym dzieckiem,jak sobie radzić z jego płaczem, czego dostarczać latorośli, by czuło się kochane, jak unikać błędów wychowawczych, jak wyznaczać potomkowi granice akceptowanych zachowań.

Warto również uzyskać wiedzę o tym, jak sobie radzić ze stresem rodzicielskim. Trudnych sytuacji w życiu rodzica nie brakuje. Jeśli czujemy, że eksplodujemy, że postępowanie malucha irytuje nas niesamowicie mocno, a nasza cierpliwość się wyczerpała, powinniśmy zrobić sobie krótką przerwę w obowiązkach wychowawczych. Poprośmy partnera, dziadka, przyjaciela, by na chwilę, pewien czas nas zastąpił. W tym czasie spróbujmy się zrelaksować i przestać myśleć o zmartwieniach. Zróbmy wtedy coś dla siebie, np. wybierzmy się na przejażdżkę, spacer, basen, do kosmetyczki.

Opieka nad noworodkiem wiąże się z wysiłkiem nie tylko psychicznym, ale i fizycznym. Mała istota ma bowiem inny rytm dobowy. Musimy się do niego przystosować i odpoczywać wtedy, gdy nasze dziecko śpi. Niech świadomość, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie, tylko kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcy, dodaje nam sił i pomoże przetrwać trudny czas.

To tylko wybrane porady odnośnie tego, jak opiekować się małym dzieckiem.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpowiadamy, czy świerzb jest zaraźliwy

W życiu możemy doświadczyć wielu niemiłych sytuacji. Jedną z nich jest złapanie świerzbu, czyli choroby zakaźnej objawiającej się dokuczliwym swędzeniem...

Zamknij