Jak prawidłowo przeprowadzać inhalacje w domu?

Wzmagający się ruch samochodowy, palenie w domowych piecach śmieci, mutowanie się wirusów, uprzemysłowienie – to najpoważniejsze przyczyny alergii i chorób układu oddechowego. Te pierwsze objawiają się one łzawieniem, kaszlem, kłopotami z oddychaniem. Drugie to typowe stany zapalne. Obie jednostki można zwalczać w ten sam sposób.

Przygotujmy miskę, wrzątek i ręcznik

Chodzi o inhalacje, czyli wdychanie leku mającego postać pary. Inhalacjami można zwalczać kaszel, katar, zatoki, astmę, zapalenie oskrzeli, alergie wziewne.

Z mniej groźnymi schorzeniami poradzimy sobie, stosując popularną „parówkę”. Polega ona na wlaniu do miski wrzątku i wlaniu do niej olejków eterycznych bądź ziół działających rozkurczowo. Następnie pochylamy się nad naczyniem i przykrywami głowę (wraz z miską) ręcznikiem, wdychając unoszącą się parę.

Podczas wdychania olejków/roztworów ziołowych pamiętajmy o trzech sprawach. Po pierwsze, zamknijmy oczy. Po drugie, nie zbliżajmy twarzy zbyt blisko cieczy. Grozi to oparzeniem. U dzieci inhalacje należy wykonywać nieco ostudzoną wodą. Po trzecie, poprawnie oddychajmy. Musimy więc brać głębokie wdechy nosami i wydychać dwutlenek węgla ustami.

Tzw. parówka może sprawić, że wydzielina napłynie z zatok do nosa. Należy wówczas ją usunąć, czy wydmuchać przewód.

Metoda lecznicza zwana inhalacją może być stosowana u dzieci od pierwszego roku życia. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jest nią jedynie nietolerancja substancji, które dodajemy do wrzątku. Optymalna długość zabiegu to 15 minut (pięć – w przypadku małych dzieci).

Należy jednak mieć świadomość, że wdychanie substancji rozkurczowych i nawilżających drogi oddechowe jedynie łagodzi objawy danego schorzenia. Inhalacje należy traktować jako uzupełnienie czy część terapii.

Poważniejsze przypadki, czyli m.in. astma, zapalenie oskrzeli. wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, czyli inhalatorów albo nebulizatorów. Zawierają one specjalistyczne aerozole. Taką terapię przeprowadza m.in. ośrodek zdrowia Verano w Kołobrzegu, o którym więcej przeczytamy na http://verano.kolobrzeg.pl/zabiegi/inhalacje.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Orzechy – przysmak pięknych i mądrych

Orzechy laskowe mają same zalety. Są doskonałym dodatkiem zarówno do deserów, jak i do sałatek i mięs. Ale same w sobie...

Zamknij