Jak przygotować dziecko do pierwszego szczepienia?

Każdy troskliwy rodzic zastanawiał się nad tym jak powinno wyglądać przygotowanie dziecka do szczepienia czy wizyty u dentysty. Brzdące często boją się jakiejkolwiek ingerencji w swoje ciało i wpadają w panikę na sam widok fartucha lekarskiego lub igły. Jeśli od małego będziemy wpajać dziecku, że mały ból posłuży w rzeczywistości ich dobru, to również jako dorosły nie będzie się bał i wstydził lekarza.

Paniczny strach przed igłą

Wiele dzieci panicznie boi się igieł i krzywi buźki zanim pielęgniarka ich dotnie. Strach przed lekarzem czy szczepieniem wynika często z winy rodziców. Nie jest wskazane okłamywanie maluszków i wmawianie im, że wszystkie zabiegi są bezbolesne.

Sposoby na wystraszonego malucha

Odpowiednie przygotowanie dziecka do szczepienia wymaga przedstawienia mu przebiegu wizyty w gabinecie i podkreślenia wagi zastrzyku dla zdrowia.  Warto powiedzieć dziecku, że spotka  je delikatne ukłucie, ale dzięki temu nie będzie musiało później leżeć w łóżku, nie będzie miało swędzącej wysypki, krostek czy gorączki.

Zniwelowanie bólu jest możliwe, dzięki uprzedniemu zastosowaniu maści znieczulających. Warto też przygotować dziecko do szczepienia poprzez  domową zabawę, w której brzdąc będzie odgrywał rolę pani pielęgniarki i dawał zastrzyki ulubionym zabawkom. Warto też czytać pociechom opowiadania czy bajki zawierające przebieg wizyty lekarskiej. Psychiczne przygotowanie dziecka do szczepienia będzie łatwiejsze, jeśli nasz synek czy córeczka wie, że ukochany Kubuś Puchatek  dzielnie zniósł zastrzyk.

Ciekawą opcją, która ułatwi  wstrzyknięcie szczepionki jest także odwrócenie uwagi dziecka. W tym celu, warto zabrać do przychodni ulubione zabawki czy książeczki naszej latorośli. Przygotowaniu dziecka do szczepienia sprzyja także bliskość i wsparcie rodziców. Mama czy tata powinni być pogodni i opanowani. Mogą mocno przytulić dziecko, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa w niekomfortowej sytuacji.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dieta dziecka chorego na ospę

Jeśli nasze dziecko zachorowało na ospę, powinniśmy dołożyć starań, aby przebieg choroby był łagodny. Musimy pamiętać o właściwej higienie, troskliwej...

Zamknij