Problemamy wychowawcze dzieci

Problemy wychowawcze to w Polsce ciągle jeszcze jeden z tematów tabu. Zmaga się z nimi coraz większa grupa rodziców, w naszym kraju dominuje jednak przekonanie o tym, że mówienie o nich jest dopuszczalne jedynie w kontekście tak zwanych rodzin patologicznych.

Niestety, podejście takie krzywdzi zarówno dzieci, jak i ich rodziców, zerwanie z podobnym założeniem wydaje się więc najbardziej odpowiedzialnym zadaniem, na jakie moglibyśmy się zdecydować.

Rady współczesnej psychologii

Tam, gdzie cierpi dusza i koniecznie jest skorzystanie z doświadczeń, które zgromadziła współczesna psychologia porady profesjonalisty nie mają alternatywy, w spotkaniach poświęconych problemom wychowawczym powinni przy tym uczestniczyć nie tylko rodzice, ale również dzieci. Ani jedni, ani drudzy nie powinni zresztą się ich bać, psychologia nikogo nie potępia bowiem z zasady.

Każda ze stron może liczyć nie tylko na wysłuchanie, ale i na bardzo konkretne wskazówki i porady, niejednokrotnie okazuje się zaś, że wyjątkowo poważne problemy można rozwiązań w czasie jednej tylko rozmowy. Warto przekonać się o tym samodzielnie, funkcjonowanie w rodzinie, w której nie ma niepotrzebnych napięć jest bowiem dobre nie tylko dla zdrowia psychicznego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Medycyna kiedyś i dziś

Zastanawiałem się ostatnio jak w dawnych czasach znachorzy radzili sobie z leczeniem ludzi. Jak to wszystko się odbywało, że bez...

Zamknij