Jak rozpoznać astygmatyzm i skutecznie leczyć wadę wzroku?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Objawia się nieostrym widzeniem, obiektów zarówno z daleka, jak i z bliska. Astygmatyzm podejrzewa się u osób, które nie są w stanie zobaczyć jednocześnie ostrych linii poziomych i pionowych oraz mają problemy w orientacji przestrzennej. Skutecznym sposobem korekcji wady wzroku są soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. W niektórych przypadkach przeprowadza się również zabieg laserowy.

 

Astygmatyzm – na czym polega wada wzroku?

 

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, powoduje niewyraźne i rozmyte widzenie obiektów zarówno z bliska, jak również z daleka. Wada wzroku wynika z tego, że promienie świetlne, jakie docierają do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie (jak w przypadku zdrowych oczu), tworzą linię, czego efektem jest widzenie obrazów zamglonych i niewyraźnych. Brak zastosowania odpowiedniej korekcji, jaką zapewniają np. soczewki Ultraflex, skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi oraz obniżeniem się codziennego komfortu życia.

 

Astygmatyzm – objawy

 

Niezborność, oprócz gorszej jakości widzenia, może powodować również nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: pieczenie i łzawienie oczu, potrzebę częstego mrugania, a nawet bóle głowy, najczęściej w okolicach czoła. Astygmatyzm podejrzewa się u osób, które linie proste widzą jako krzywe oraz nie są w stanie dostrzec linii pionowych i poziomych jednocześnie, dlatego zwykle przeprowadza się na nich test lustra astygmatycznego. Jest to rysunek składający się z kilkudziesięciu identycznych linii ułożonych na kształt koła. Zdrowe oko zobaczy równe i jednakowo ciemne linie, z kolei dla astygmatyka niektóre z nich będą jaśniejsze lub ciemniejsze bądź nieostre. Objawy astygmatyzmu to również problemy w orientacji przestrzennej oraz szybkie męczenie się wzroku, zwłaszcza podczas czytania czy pracy na komputerze.

 

Astygmatyzm – leczenie: soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne

​_

Skuteczna metodą na korekcję wzroku przy astygmatyzmie są soczewki kontaktowe toryczne lub okulary korekcyjne. W obu przypadkach, powinny być one dobierane w renomowanym salonie okulistycznym, po przeprowadzeniu dokładnego badania wzroku, które określi stopień natężenia wady oraz wykluczy wszelkie przeciwwskazania do wybranej metody korekcji. Soczewki toryczne to jedyna forma leczenia wady wzroku w przypadkach astygmatyzmu wywołanych przez stożek rogówki.

 

Astygmatyzm a zabieg chirurgiczny

 

Laserowa korekcja wzroku jedynie u osób z ustabilizowaną wadą, czyli ok. 20. roku życia. Operacja polega na nacięciu rogówki za pomocą lasera, a następnie nadaniu jej odpowiedniego kształtu, zapewniającego ostre widzenie. Po udanym zabiegu chirurgicznym nie ma już potrzeby stosowania innych metod korekcji wzroku.

 

Zobacz również: Astygmatyzm rogówkowy – na czym polega?

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie soczewki kontaktowe wybrać dla wrażliwych oczu?

Osoby z wrażliwymi oczami bądź skłonnością do alergii nie muszą rezygnować z noszenia soczewek. Nowoczesne soczewki kontaktowe wykonane są z...

Zamknij