Jak rozpoznać depresję?

Każdy z nas częściej lub rzadziej ma kiepski nastrój, nic go nie cieszy albo nie ma energii do działania. Jednak gdy taki stan utrzymuje się nieustannie i trwa dłuższy czas, powinniśmy zwrócić się po pomoc do specjalisty. To znak, że dopadła nas depresja.

Odpowiednie nasilenie wybranych cech w czasie

By stwierdzić depresję, do powyższych cech należy również dodać spadek czy zaprzestanie aktywności oraz porzucenie zainteresowań, w tym hobby. To jednak nie wyczerpuje znamion choroby.

Oprócz tego u chorych stwierdza się izolowanie się od otoczenia, porzucenie pielęgnowanych dotąd kontaktów. Osoba dotknięta depresją nie ma ochoty pracować ani zajmować się ulubionymi dotąd sprawami. Nic jej się nie chce. Ciągle czuje się smutna, rozżalona, choć ten żal nie musi być konkretnie ukierunkowany.

Ważnym symptomem jest także zaniedbanie swoich obowiązków. Tacy ludzie jednak nie przejmują się konsekwencjami takiego postępowania. Są obojętni na to, co się wokół nich dzieje. Jest im wszystko jedno.

Cechą charakterystyczną jest również szeroko pojęta postawa pesymistyczna. Osoby z depresją są sfrustrowani, często się gniewają. Mogą jednak też być drażliwi i wpadać w rozpacz.

Oprócz tego można wyróżnić objawy somatyczne. Chorzy na depresję jedzą mniej lub więcej niż dotychczas, co pociąga za sobą spadek/wzrost masy ciała. Często boli ich głowa, nie mają ochoty na seks.

Pogarszają się też funkcje poznawcze. Osoby z depresją nie mogą dłużej skoncentrować się na jednym zadaniu. Mają trudność z wykonywaniem czynności wymagających wysiłku intelektualnego.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bicze szkockie mają wiele zalet

Współczesna medycyna dysponuje szerokim arsenałem metod uśmierzających ból różnego pochodzenia i zwalczających dolegliwości wielu ze strony wielu narządów i układów....

Zamknij