Jak rozpoznać ospę wietrzną?

Jeśli Twój maluch jest marudny, rozdrażniony i zaczyna gorączkować, najprawdopodobniej wykluwa się u niego jakaś choroba. Być może to przeziębienie lub infekcja wirusowa, ale może też być ospa wietrzna – wbrew pozorom, pierwszymi objawami nie są czerwone, zaognione pęcherzyki.

Jak rozpoznać ospę wietrzną? Pierwsze objawy ospy są takie same, jak w przypadku innych chorób wieku dziecięcego. Jednak, jeśli nasze dziecko ma kontakty z innymi dziećmi – w szkole, przedszkolu czy na podwórku, a wśród jego rówieśników szaleje ospa wietrzna, najprawdopodobniej nie ominie tez Twojej pociechy. Pierwsze charakterystyczne dla ospy wietrznej objawy pojawiają się mniej więcej 3 dni po wystąpieniu objawów złego samopoczucia. Czerwone plamki pojawiają się rzutami. Jeśli więc widzisz, że maluch jest jedynie lekko pokryty pęcherzykami, możesz mieć pewność, że w ciągu kilku czy kilkunastu godzin będzie ich kilka razy więcej.

Wirus ospy wietrznej vzv

Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zaraźliwą, nie bez powodu nazywa się ją wiatrówką. Przenosi się drogą kropelkową, a czynnikiem chorobotwórczym jest wirus ospy wietrznej vzv. Jednak, wbrew temu, co niektórzy sądzą, zachorowanie na ospę, szczególnie w dzieciństwie, wcale nie uodparnia nas na działanie tego wirusa. Dorośli, nawet jeśli już przeszli wiatrówkę, sa bowiem narażeni na inną chorobę, wywoływaną przez vzv, czyli półpasiec. A jego leczenie jest dużo bardziej skomplikowane niż zaleczanie czerwonych pęcherzyków.

Co wiesz o ospie wietrznej?

Większości z nas ospa wietrzna kojarzy się jedynie z czerwonymi plamkami, które utrzymują się na ciele przez około 2-3 tygodnie. W rzeczywistości choroba wykluwa się dużo wcześniej. Jeśli widzimy u naszego dziecka pierwsze ospowe plamki, maluch musiał zostać zainfekowany aż dwa tygodnie wcześniej. W tym czasie choroba wykluwała się bezobjawowo, ale dziecko już mogło zarażać innych. To, co wiesz o ospie wietrznej, warto zweryfikować. Dzięki temu dziecku będzie można szybciej pomóc, nawet zanim objawy rozwiną się w pełni.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Depresja – jak jej przeciwdziałać?

Coraz więcej z nas miewa zaburzenia nastroju i stale odczuwa smutek oraz przygnębienie wywołujące pesymistyczne myśli z samobójstwem włącznie. Życiowe...

Zamknij