Jak skutecznie dbać o zdrowie?

Nikt nie lubi, gdy coś mu dolega. Z chorobami można walczyć, ale powodzenie taj batalii zależy od wielu czynników. Niektóre dolegliwości ustępują szybko. Inne są trudne do wyleczenia, ponieważ powstają latami, przez które nie byliśmy świadomi ich istnienia albo je zaniedbywaliśmy. Pamiętajmy, że stan zdrowia zależy głównie od nas samych.

Troska o siebie i środowisko

 

Powinniśmy tak żyć, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, czyli brakiem poważnych chorób, kalectwa, sprawnością, niezależnością. Leczenie bywa kosztowne, mozolne i wymaga sporego wysiłku. Lepiej jest więc zapobiegać schorzeniom, niż je później leczyć.

Jak dbać o zdrowie? Sprawa wydaje się trudna, ale w praktyce nie musi być tak ciężko. Najgorzej jest przyzwyczaić się do nowych nawyków, przestrzegać zasad. Musi też nastąpić w nas zmiana mentalna. Zdrowy styl życia musi stać się naszą filozofią, której powinniśmy być wierni cały czas.

Przykładajmy większą uwagę do tego, co i jak jemy. Wybierajmy naturalne produkty. Czytajmy etykiety na opakowaniach. To pomoże nam unikać towarów mocno przetworzonych, zawierających szkodliwe substancje. Im mniej ich spożyjemy, tym lepiej. Dlaczego? Niektóre składniki wpływają negatywnie na zachodzące w naszym organizmie procesy, obciążają komórki, utrudniają ich regenerację.

Ruszajmy się. Nieważne, jaki to będzie sport. Istotne jest, żeby był adekwatny do naszych możliwości i abyśmy uprawiali go regularnie. Minimalna dawka tygodniowa to 5 dni po 30 minut przy tętnie na poziomie 70 proc. maksymalnego.

Dbanie o zdrowie nie ogranicza się tylko do troski o swój organizm. Musimy też wykazywać zainteresowanie otoczeniem, w jakim żyjemy. Od tego zależy nie tylko nasze samopoczucie.

Pamiętajmy, że jakość powietrza, którym oddychamy, także zależy od nas. Nie palmy w piecu czym popadnie. Nie jeździjmy wszędzie autem. Wybierzmy od czasu do czasu rower. Do pracy dojeżdżajmy komunikacją zbiorową. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych ośrodków, po których poruszanie się autem przypomina horror, gdyż kosztuje mnóstwo nerwów i pieniędzy.

Przecież wielkość korków ulicznych w miastach i na ważnych trasach dojazdowych zależy też od nas. Im więcej będzie aut, czyli partykularyzmu interesów, tym gorzej. Jeśli nie możemy zrezygnować z samochodu, używajmy go w kilka osób.

Idea ta zwana jest carpoolingiem i polega na tym, że kilka osób codziennie podróżujących na tej samej trasie dogaduje, że będą ją pokonywać wspólnie, jednym pojazdem. Spadną wtedy koszty eksploatacji, zmniejszy się ścisk na drogach. Przy okazji porozmawiamy sobie z sąsiadami, zawrzemy nowe znajomości.

Mało wiedzy? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dbać o zdrowie, odwiedź portal http://niebedechory.pl. Znajdziesz w nim wiele praktycznych wskazówek, przydatnych na co dzień informacji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego fitness na odchudzanie jest dobry?

Najlepszym sposobem na zrzucenie wagi jest połączenie odpowiedniego żywienia z regularną aktywnością fizyczną. Zmiana musi być trwała. Do starych nawyków...

Zamknij