Jak skutecznie uchronić się przed mikrobami, roztoczami?

Wszyscy staramy się utrzymać nasze domy w czystości. Dzięki temu komfort życia w nim nas zadowala. Porządek korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Pozwala też lepiej zarządzać domostwem.

Utrzymanie czystości

 

Jednak czasem mimo tych wysiłków zdarza się, że w naszych mieszkaniach pojawiają się nieproszeni lokatorzy. Wygodnie im się u nas mieszka, dlatego nie za bardzo chcą nas opuścić.

Mowa o roztoczach i różnych innych mikroorganizmach, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Mogą wywołać alergię, która objawia się np. kichaniem, łzawieniem, wysypką, permanentnym katarem, zatkanym nosem czy trudnościami z oddychaniem, w tym astmą. W związku z tym trzeba się ich pozbyć. W jaki sposób?

Najlepiej nie dopuszczać do ich osiedlenia się. Zwykle pomieszkują w dywanach, na materacach, fotelach. Należy więc regularnie sprzątać użytkowane pomieszczenia, czyli np. trzepać dywany albo je odkurzać.

Jeszcze lepsze efekty przyniesie czyszczenie na mokro. W tym przypadku spryskujemy dywan odpowiednim środkiem, a następnie odsysamy rozpuszczony brud. Ta metoda jest o wiele bardziej efektywna od odkurzania. Rura tego ostatniego może nie docierać do wszystkich zakamarków.

Celem podniesienia skuteczności czyszczenia na mokro warto używać urządzeń piorących wyposażonych w wirujące szczotki. Co to da? Dzięki rozczesaniu włókien dywanu czy narzuty dotrzemy do zabrudzeń, których tradycyjna ssawka nie uniesie z racji ich ciężaru.

Czyszczenie na mokro pozwoli pozbyć się roztoczy i innych mikrobów na około osiem miesięcy. Materace należy prać w ten sposób częściej, bo co sześć miesięcy. Oznacza to, że gruntowne sprzątanie musimy wykonywać dwa razy w roku.

W zapobieganiu rozwojowi roztoczy w domu pomoże także utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Nie przegrzewajmy pomieszczeń, w których żyjemy i pracujemy. Grzyby i pleśnie pojawiają się wtedy, gdy temperatura przekracza 20 st. C, a wilgotność mieści się w przedziale 60-80 proc.

Co jeszcze można zrobić, żeby uchronić się przed mikrobami? Należy regularnie zmieniać i prać (w temp. 60 st. C) pościel. Warto też poddać się odczulaniu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowa odsłona rodziny Grypoodpornych

    Nowa odsłona rodziny Grypoodpornych Grypoodporni.pl, rodzinny serwis skierowany do wszystkich, którzy poszukują porad na temat skutecznych metod walki...

Zamknij