Jak smarować dziecko maścią przeciwświądową?

Ospa to choroba nie tyle groźna, co mocno uciążliwa. Swędzi całe ciało, a w szczególności dziesiątki, a nawet setki zaognionych, czerwonych pęcherzyków. Skóra w czasie ospy daje sporo dolegliwości. Jest to mocno uciążliwe, powodując, że wraz z namnażającymi się krostkami obniża się nastrój chorego. Jak temu zaradzić?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to po prostu się podrapać. Jednak drapanie krostek w czasie ospy jest absolutnie niewskazane. Pęcherzyki muszą bowiem naturalnie wysychać, zamieniać się w strupki, które powinny naturalnie odpaść. Wtedy nawet setki krostek nie zostawią nawet śladu na skórze. To dlatego tak ważne jest , by skóra dziecka w czasie ospy miała warunki do naturalnego gojenia się. Czyli absolutnie nie wolno się drapać. Łatwo powiedzieć, a dużo trudniej wykonać. Dorosły być może będzie się powstrzymywał, a u dziecka naturalnym odruchem jest, by podrapać się w miejscu, które swędzi.

Maści przeciwświądowe

Gdy swędzi całe ciało, trudno jest racjonalnie wytłumaczyć dziecku, by się nie drapało. Warto więc zastosować wspomaganie, czyli maści przeciwświądowe. Ich skład został tak dopasowany, by gotowy specyfik łagodził swędzenie, a jednocześnie przyspieszał gojenie się ospowych krostek. Jeśli wybieramy się z maluchem do pediatry, warto zapytać o takie rozwiązanie. Lekarz na pewno poleci specyfik, który będzie dostosowany do wieka i złagodzi uciążliwe dolegliwości. Skóra dziecka nieco odpocznie, maluch przestanie się drapać i łatwiej mu będzie spędzać całe dnie w domu. Preparaty przeciwświądowe mogą być w formie maści, kremów, żelu lub płyny – bez względu na to, co wybierzemy, możemy liczyć na szybkie i skuteczne działanie. Nakładajmy je małym pędzelkiem, dzięki czemu starczą na dłużej, a jednocześnie pokryją jedynie miejsca chorobowo zmienione.

Skóra dzieci podczas ospy

Gdy powstają kolejne krostki i pęcherzyki, najbardziej cierpi skóra dziecka. Ospa potrwa co najmniej dwa tygodnie, a nawet dłużej, warto więc zadbać o to, by maluch miał możliwość chorowania w komfortowych warunkach. Oprócz dbania za pomocą maści, pozwólmy skórze naturalnie się regenerować. Róbmy dziecku ciepłe prysznice zamiast kąpieli, ubierajmy przewiewnie i zadbajmy o lekkostrawną dietę. Takie kompleksowe leczenie na pewno przyspieszy proces gojenia krostek i regeneracji całego organizmu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Często chorujący przedszkolak

Twój maluch poszedł do przedszkola? Przygotuj się na zwolnienia lekarskie, ciągłe bieganie po lekarzach i nieustanne choroby. W przedszkolu dzieci...

Zamknij