Jak szukać mieszkania dla osób niepełnosprawnych?

Niektórych z nas los dotknął w szczególny sposób. Wskutek wypadku, wad genetycznych lub innych przyczyn część ludzi straciła sprawność fizyczną. Muszą poruszać się na wózku, z balkonikami albo o kulach. Utrudnienia te sprawiają, że codzienna egzystencja takich jednostek wymaga wielkiej siły.

Standard na pierwszym miejscu

Gdy tracimy sprawność w jednej albo dwóch nogach, życie staje się dla nas o wiele trudniejsze niż do tej pory. Nagle pojawiają się przed nami bariery, z którymi musimy borykać się niemal na każdym kroku. Trzeba przecież pokonać schody, podjazd. Problemem staje się nawet niewielki schodek. Dawniej pewnie nie zwrócilibyśmy na niego uwagi. Teraz jawi się nam niczym góra.

Co prawda w Polsce sytuacja osób niepełnosprawnych się zmienia, poprawia, ale wciąż jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Wciąż brakuje ułatwień, rozwiązań, które zniwelują trudności w przemieszczaniu się po mieście czy dostępu do instytucji publicznych.

Na szczęście niektórzy deweloperzy uwzględniają w swoich projektach potrzeby ludzi z dysfunkcją aparatu ruchu. Nowe mieszkania są projektowane i wykonywane tak, by zminimalizować liczbę barier komunikacyjnych. Są wyposażane w windy, szerokie korytarze oraz otwory drzwiowe. Wykonywane są podjazdy umożliwiające ludziom na wózkach dostanie się do środka oraz wygodne opuszczenie obiektu.

Pośrednicy, a rynek

Jednak mimo to wciąż trudno jest kupić mieszkanie bez pośredników. Trzeba się nieźle natrudzić, poświęcić wiele czasu i energii. Rynek mieszkaniowy jest bowiem w coraz większym stopniu przejmowany przez agencje obrotu nieruchomościami. Ich udział w transakcji winduje koszty obu stron (sprzedającego i kupującego) o kilka procent.

Niektórzy oferenci i zainteresowani się na to nie godzą. Wolą w tej samej cenie kupić lokal w wyższym standardzie niż tracić kilka-kilkanaście tysięcy złotych za usługę, bez której w sumie mogą się obejść.

Jednym ze sposobów na ominięcie pośrednika jest zakup mieszkania od dewelopera. Znakomita większość firm specjalizujących się w inwestycjach budowlanych sprzedaje lokale samodzielnie, bez angażowania agencji. Z ofertą takich podmiotów można zapoznać się w internecie (warto śledzić doniesienia o przedsięwzięciach mieszkaniowych realizowanych w danej okolicy). Warto też wybrać się na targi nieruchomości, na których wystawiają się firmy budujące bloki.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Agena Development planuje nową ekoinwestycję?

Obecnie coraz więcej ludzi przywiązuje dużą wagę do spraw ekologii. Na co dzień starają się przestrzegać zasad czystego współżycia społecznego....

Zamknij