Jak usunąć plamy z czerwonego wina z ubrań

Plamy z czerwonego wina należy zasypać solą bądź sodą oczyszczoną. Pomoże również nacieranie sokiem z cytryny, mlekiem, wodą utlenioną, denaturatem bądź specjalnym płynem, dostępnym w sklepach. Następnie zaplamione delikatne tkaniny pierze się ręcznie. Dzianiny można natomiast wrzucić do pralki.

Usuwanie plam z wina z delikatnych tkanin

Delikatne tkaniny (na przykład jedwab bądź koronki) zaplamione czerwonym winem należy potraktować łagodnymi środkami. Należą do nich: sok z cytryny, sól, mleko, białe wino wytrawne oraz woda sodowa. Takie substancje zazwyczaj nie niszczą i nie odbarwiają materiału. Można również zastosować płyny do usuwania plam z delikatnych tkanin. Tego typu produkty są dostępne w drogeriach, w supermarketach, na aukcjach internetowych bądź sklepach gospodarczych.
Wybawianie plamy najlepiej rozpocząć od razu po jej powstaniu. Dzięki temu wino nie zabrudzi kolejnych partii materiału i łatwiej będzie można usunąć jego nadmiar. Na początku należy odsączyć płyn za pomocą chusteczek, serwetek bądź ręcznika papierowego. Następnie wybraną substancję o właściwościach odplamiających wysypuje się lub wylewa na tkaninę i pociera przez kilka minut. Zanim ubranie wyschnie dobrze jest uprać je w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu. Informacja o temperaturze wody i detergentach powinna znajdować się na metce ubrania.

Usuwanie plam z wina z dzianiny

Usuwanie plam z czerwonego wina z dzianiny powinno przebiegać tak, jak w przypadku tkanin delikatnych. Oprócz soku cytrynowego, sody, soli, wody, mleka, białego wina oraz płynu warto użyć bardziej inwazyjnych środków, na przykład denaturatu bądź wody utlenionej. Środki te mogą jednak odbarwić, zdeformować albo zniszczyć dzianinę, należy więc ograniczyć ich stosowanie. Po wtarciu substancji odplamiającej w ubranie, odzież pierze się w pralce. Jeśli ubrania są wykonane z wełny, należy ustawić sprzęt na program do czyszczenia tego typu włókien. Bawełnę, poliester, nylon albo len pierze się w temperaturze 30, 40, 50 lub 60 stopni Celsjusza, w zależności od zaleceń producenta. Informacja na ten temat znajduje się na metce ubrania.
Agnieszka Bąder

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij