Jak walczyć z depresją?

Współcześnie depresja jest uważana za bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Wcześniej ze względu na brak wyraźnych przyczyn zachorowań, chorobę tę lekceważono, a chorych pozostawiono samych sobie. Dziś już wiadomo, że do skutecznej walki z depresją potrzebna jest profesjonalna pomoc lekarska.

Rozpoznanie choroby

Bardzo ważnym etapem walki z depresją jest jednoznaczne sklasyfikowanie choroby. Możemy o niej mówić, gdy dana osoba przez okres co najmniej dwóch tygodni wykazuje smutny nastrój przez większą cześć dnia, a dodatkowo nie interesuje się niczym, co dzieje się wokół niej, i nie odczuwa przyjemności z wykonywania jakichkolwiek czynności. Towarzyszy temu poczucie własnej bezwartościowości, silne zmęczenie, nadmierna senność lub bezsenność.

Leczenie

Osoba, która znajduje się w takim stanie, nie poradzi sobie ze swoimi codziennymi obowiązkami i sama nie wróci do normalnego życia. Potrzebuje fachowej i jak najszybszej pomocy psychiatry lub co najmniej psychologa.

W leczeniu depresji stosuje się różne metody, choć ciągle najbardziej popularną formą walki z tą chorobą jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Leki te zwiększają ilość określonych neuroprzekaźników w mózgu, a dzięki temu korzystnie wpływają na samopoczucie pacjenta.

Należy pamiętać też o tym, że często środki te powodują skutki uboczne, dotykające różnych narządów ludzkiego organizmu. Co więcej, nie są to leki pozwalające się pozbyć depresji, a jedynie łagodzące jej objawy. Walka z tą chorobą jest ciężka, a chory, który chce normalnie funkcjonować w społeczeństwie, często do końca życia zmuszony jest do przyjmowania preparatów wspomagających pozytywne samopoczucie.

Skutecznym środkiem wspomagającym leczenie może być psychoterapia.

Technik jej prowadzenia jest już tak wiele, że można znaleźć metodę, które będzie sposobem skutecznego dotarcia do konkretnego pacjenta. Gdy zawiedzie psychoterapie, w walce z depresją można sięgnąć też po elektrowstrząsy. Niegdyś metoda ta budziła wiele zastrzeżeń, dzisiaj elektrowstrząsy są bezpieczne i bezbolesne, a stosuje się z reguły u pacjentów o przewlekłej depresji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na wzdęcia u dzieci

Wzdęcia u dzieci bywają skutkiem nieprawidłowej flory jelitowej, przekarmienia bądź problemów z wchłanianiem. Aby zmniejszyć ilość gazów, należy zastosować herbatki...

Zamknij