Jak walczyć z rozstępami

Rozstępy to przykra pamiątka jaka najczęściej pozostała nam po okresie dojrzewania bądź ciąży. Nieestetyczne pręgi odbierają nam pewność siebie i sprawiają, że jesteśmy niezadowoleni z prezencji naszego ciała. Niestety pojawiają się na powierzchni naszej skóry i w widoczny sposób wpływają na jej wygląd, szpecąc ją. Geny są głównym czynnikiem determinującym powstawanie rozstępów, co tylko pogłębia problem.

Dlaczego w ogóle powstają rozstępy ?

Nasza skóra jest niezwykle elastycznym narządem. Rozciąga się wzdłuż i wszerz wraz z naszym rozwojem, co ułatwiają białka takie jak kolagen i elastyna znajdujące się w skórze właściwej. Jednak istnieją granice tolerancji na rozciągliwość. Kiedy zostaną one przekroczone to dochodzi do przerwania włókien kolagenowych i elastynowych, co objawia się właśnie powstawaniem rozstępów. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji nagłego wzrostu masy ciała. Odpowiedzialne za to mogę być hormony, ciąża, zła dieta, predyspozycji genetyczne czy ogólne zaniedbanie skóry – nie nawilżanie jej.

Jak walczyć z powstałymi rozstępami

Wiadomo, że lepiej jest zawsze zapobiegać niż leczyć. Niestety nie zawsze mamy możliwość skutecznego zabezpieczenia się przed rozstępami, a nawet trudno o jeden sprawdzony sposób. To, co od nas zależy to przede wszystkim odpowiednia dieta i kontrolowanie przyrostu masy ciała oraz odpowiednie nawilżenie skóry. Na rynku dostępnych jest multum kremów, balsamów i naturalnych olejków poprawiających elastyczność naszej skóry, mogących pomóc nam w zapobieganiu tworzeniu się rozstępów, jeśli wiemy, że akurat będziemy na nie narażeni w najbliższym czasie – na przykład ciąża. Jednak nie jesteśmy w stanie walczyć z genetycznymi predyspozycjami i nawet dokładne wklepywanie drogich specyfików może nie uchronić nas przed tym przykrym problemem. Pozostaje zatem zapytać w jaki sposób możemy zlikwidować lub w znaczny sposób zredukować powstałe już rozstępy. Otóż pomocna może okazać się technologia, głównie lasery z powodzeniem stosowane od lat w kosmetologii. Laserowe leczenie rozstępów jest jedną ze skuteczniejszych metod w walce z powstałymi rozstępami. W zależności od ilości oraz czasu jaki upłynął od powstania tych blizn możemy niemal całkowicie zniwelować nieładne prążki lub znacznie spłycić je i wygładzić naszą skórę w newralgicznym miejscu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Toksykologia- nauka o truciznach

Współczesny detektyw - toksykolog tropi, śledzi, wykrywa i zwalcza. W dzisiejszym świecie wszechobecnej chemii w każdym aspekcie naszego życia nietrudno...

Zamknij