Jak wygląda czerniak?

Czerniak jest nowotworem złośliwym związanym z komórkami pigmentowymi zwanymi melanocytami, które odpowiedzialne są za produkcję melaniny. Melanina zaś pod wpływem działania promieniowania słonecznego powoduje ciemnienie się skóry. Czerniak dotyczy on przede wszystkim skóry, lecz około 10% przypadków może dotyczyć innych błon śluzowych, które zawierają wspomniane komórki pigmentowe. Nieprawidłowo przekształcone melanocyty dzięki nadmiernemu działaniu promieniowaniu UV powodują zmiany na skórze, których rozpoznanie ma istotny wpływ na wyleczenie.

Ważną kwestią jest samokontrola stanu skóry. Należy zwrócić szczególną uwagę na każde niepokojące zgrubienia o nietypowym kolorze. Opracowano system ABCDE pozwalający na zdiagnozowanie czerniaka w domu. Litera A symbolizuje nietypowe i nieregularne zmiany skórne. Litera B oznacza poszarpane brzegi, zaś C niejednorodny kolor. Przyjęło się, że czerniak jest koloru czarnego, lecz są przypadki, gdy przybiega barwę niebieską, ciemnoszarą lub o jasnym odcieniu koloru brązowego. Litera D opisuje dużą średnicę zmiany skórnej, która wynosi ponad 5 mm i jest zauważalnie większa od typowych pieprzyków. W przypadku litery E narośl na skórze przekracza poziom zdrowego naskórka. Dodatkowo czerniak może charakteryzować swędzenie oraz pieczenie w miejscu narośli skórnej. System nie jest idealny, lecz pozwala przypuszczać, że niepokojący guz na skórze może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Wszystkie wątpliwości rozwieje wizyta u dermatologa, który dysponuje specjalistycznym sprzętem do diagnozy czerniaka.

Stopień jego wyleczenia zależy od wczesnej diagnozy. Rozwija się stosunkowo długo, lecz po osiągnięciu pewnego stadium może drastycznie przyspieszyć jego rozprzestrzenianie się z przerzutami nie tylko do głębszych warstw skóry, ale także organów wewnętrznych. Jest to krytyczny moment mogący skończyć się śmiercią. Usuwany jest chirurgicznie, lecz nie daje stuprocentowej pewności, że przerzuty po czerniaku nie pojawią się po kilku latach.

Częsta samokontrola skóry oraz rozsądne korzystanie ze słońca i solarium używając odpowiednich filtrów są istotne przy profilaktyce. Każda zauważona niepokojąca zmiana skórna powinna natychmiast zostać zgłoszona dermatologowi. 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łóżka rehabilitacyjne – rodzaje

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla pacjentów wymagających stałej opieki. Najbardziej znany rodzaj to łóżko ortopedyczne. Na oddziałach dla osób o...

Zamknij