Jak wygląda glista ludzka?

Glista ludzka to pasożyt w kształcie cienkiego walca o długości od 15 do 50 cm. Można się nim zakazić m.in. nie myjąc rąk po wyjściu z toalety. Leczenie glisty polega na przyjmowaniu preparatów przeciwpasożytniczych. Skuteczne są też pestki dyni, papaja oraz czosnek.

Glista ludzka – jak można się zarazić?

Glista ludzka to pasożyt, który ma kształt długiego, cienkiego walca, zakończony otworem gębowym. Samce mają długość 15-35 cm, a samice aż 40-50 cm. Ich pożywieniem są ściany ludzkiego jelita. Żywiąc się nimi, niszczą te części organu swojego żywiciela. Jajeczka glisty ludzkiej mogą zakażać nawet przez 2-5 lat. Do zarażenia tą chorobą dochodzi najczęściej na skutek nieprawidłowej higieny osobistej. Chorują osoby, które nie myją rąk po wyjściu z toalety oraz przed przygotowaniem jedzenia. Glistą ludzką można się zarazić, jedząc nieumyte świeże warzywa i owoce. Dzieci połykają jaja pasożyta, kiedy wkładają do ust piasek z piaskownicy. Glista najczęściej bytuje w ziemi, piasku, wodzie, owocach, warzywach, a także w układzie pokarmowym zwierząt.

Glista ludzka – jak się pozbyć?

Po zdiagnozowaniu glisty ludzkiej lekarz najczęściej przepisuje jeden z preparatów przeciwpasożytniczych. Dzięki ich zastosowaniu glisty obumierają i są wydalane z organizmu ich nosiciela. Najczęściej stosuje się pyrantel, albendazol i mebendazol. Oprócz metod farmakologicznych można sięgnąć też po domowe sposoby na glistę ludzką. Jest to m.in. jedzenie pestek dyni, porów i czosnku. Te produkty przyspieszają wydalanie pasożytów z organizmu. Skutecznym sposobem na pozbycie się glisty jest też lek ze sproszkowanych pestek lub liści papai bądź sok z tego owocu. Ważne, aby wszyscy członkowie rodziny, w której wykryto glistę, przeszli leczenie. Należy je wdrożyć nawet w przypadku braku objawów. W trakcie terapii trzeba szczególnie dbać o higienę osobistą i czystość. Trzeba też regularnie odkażać powierzchnie i przedmioty, z którymi ma styczność więcej niż jedna osoba. Najlepiej wygotowywać pościel oraz bieliznę.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest arytmia serca?

Arytmia serca objawia się kołataniem serca, omdleniami oraz spłyceniem oddechu. Rodzaje choroby to bradykardia i tachykardia. Przyczyny arytmii serca to...

Zamknij