Jak wygląda liszajec?

Liszajec zakaźny jest chorobą, która objawia się występowaniem tzw. liszai – wykwitów (krost) skórnych, wypełnionych ropą. Najczęściej pojawiają się one na twarzy i szyi. Wyróżnia się trzy rodzaje liszajca: pęcherzykowy, mieszków włosowych i niesztowicę. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się występowaniem wykwitów, przypominających pęcherze. Z kolei liszajec mieszków włosowych jest podobny do zapalenia skóry. Natomiast dla niesztowicy charakterystyczne są owrzodzenia skóry i powiększenie węzłów chłonnych.

Co to jest liszajec?

Liszajec jest chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci w przedziale wiekowym: od 2 do 6 lat. Wywołują ją bakterie paciorkowca i gronkowca złocistego. Oprócz wysypki charakterystycznym objawem tej choroby jest: świąd, zaparcia, powiększone węzły chłonne oraz złe samopoczucie. Liszajec najczęściej dotyka dzieci z problemami skórnymi, szczególnie z atopowym zapaleniem skóry. Do zakażenia tą chorobą dochodzi również wtedy, gdy naturalne bariery ochronne organizmu zostały naruszone, najczęściej w wyniku przebytej uprzednio infekcji.

Jak leczyć liszajec?

Liszajec jest chorobą o podłożu bakteryjnym, dlatego w jego leczeniu wykorzystuje się antybiotyki. Najczęściej mają one formę kremu lub maści, które aplikuje się bezpośrednio na stany zapalne skóry. Zwykle w składzie leków na liszajec widnieje mupirocyna i kwas fusydowy. Gdy przebieg choroby jest łagodny można wdrożyć leczenie domowymi sposobami. Dobrym rozwiązaniem jest przemywanie zmian skórnych malwą lub siemieniem lnianym. Można wykonywać także okłady z marchwi, która ma działanie łagodzące. Objawy liszajca zwykle znikają całkowicie po dwóch tygodniach leczenia.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych jest chorobą o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Najczęściej wywoływane jest przez wirus opryszczki pospolitej i arbowirusy, które...

Zamknij