Jak wygląda odra?

Odra to zakaźna choroba wirusowa, która objawia się wysypką w postaci plam. Towarzyszą im też wysoka gorączka, kaszel, a czasami także zapalenie spojówek. Na odrę należy szczepić dzieci w 13-14 miesiącu życia, a 10. roku życia podać dawkę uzupełniającą.

Co to jest odra?

Odra to zakaźna choroba wirusowa o ostrym przebiegu. Jej główne objawy to wysypka o charakterze plam zajmujących duży obszar ciała. Mogą mieć postać grudek bądź zlewać się. Są widoczne głównie na twarzy i na szyi, a po dwóch dobach schodzą też na tułów. Trzeciego dnia widać je już także na kończynach. Plamki pojawiają się dopiero po około 14 dniach od zakażenia. Oprócz zmian skórnych występują też wysoka gorączka, suchy kaszel, katar, zapalenie gardła i niekiedy zapalenie spojówek. Wysypka wraz z czasem zmienia barwę na brunatną i ustępuje w takiej samej kolejności, w jakiej się pojawiła. Całkowite wygojenie naskórka następuje po około dwóch tygodniach. Chory na odrę zakaża innych przez 3-5 dni przedtem, zanim pojawi się wysypka oraz 3 dni po tym, kiedy staje się widoczna. Wirusy są przenoszone w powietrzu, drogą kropelkową. Wylęganie choroby trwa od 9-11 dni.

Odra – kiedy szczepić?

Szczepionka na odrę to część tzw. szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Podaje się ją domięśniowo bądź podskórnie. Może być przyjmowana wraz ze szczepieniami przeciwko ospie wietrznej. Ważne tylko, by zastrzyk był podany w różne miejsca na ciele. Szczepionka MMR znajduje się w ramach szczepień obowiązkowych i bezpłatnych. Program Szczepień Ochronnych zaleca wykonanie jej u każdego dziecka w 13-14 miesiącu życia. W 10. roku życia dziecko powinno przyjąć dawkę uzupełniającą. Jeśli dorosła osoba nie została zaszczepiona przeciwko odrze w dzieciństwie, szczepionka jest zalecana. Podobnie dzieje się w przypadku tych, którzy dostali tylko jedną dawkę MMR. Szczepieniu powinny poddać się także młode kobiety, szczególnie te, które pracują z dużą liczbą dzieci, np. w szkołach, przedszkolach, przychodniach lub szpitalach.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co robić w wakacje

Wakacje rozpoczynają się na przełomie czerwca i lipca. Okres wakacyjny spędzany np. w Bieszczadach lub na Mazurach to idealny pomysł...

Zamknij