Jak wygląda ospa?

Ospa wietrzna, zwana potocznie wiatrówką, zwykle dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to choroba zakaźna o podłożu wirusowym. Najbardziej charakterystycznym objawem wiatrówki jest wysypka, która obejmuje całe ciało. W początkowym stadium rozwoju choroby przyjmuje ona postać niewielkich pęcherzyków, które po kilku dniach zamieniają się w strupki. Oprócz wysypki podczas ospy pojawia się również świąd i podwyższona temperatura ciała. Należy wskazać na szereg symptomów, zwiastujących chorobę. Są tzw. objawy prodromalne, do których zalicza się: brak apetytu, złe samopoczucie, bóle mięśniowe oraz zapalenie gardła.

Ospa wietrzna – ile trwa?

Stan chorobowy przy ospie wietrznej trwa zwykle czternaście dni. Z kolei sam okres wylęgania wirusa jest znacznie dłuższy, wynosi ok. trzech tygodni. Wysypka zwykle pojawia się dobę po wystąpieniu objawów prodromalnych. Po trzech dniach od pojawienia się drobnych krostek zamieniają się one w strupki, po których mogą pozostać niewielkie blizny. Towarzyszące wysypce objawy najczęściej ustępują samoistnie po dziesięciu dniach choroby.

Ospa – jak leczyć?

Leczenie ospy wietrznej najczęściej obejmuje przyjmowanie leków wirusobójczych. Przy wiatrówce stosuje się także preparaty łagodzące objawy choroby, szczególnie świąd. Najczęściej są to leki chłodzące i przeciwhistaminowe  powstrzymujące odruch drapania, Dzieciom chorującym na ospę warto podawać również preparaty o działaniu kojącym i nawilżającym. Dostępne są leki w formie: żelu, pudru, sprayu, pianki i maści. Przy leczeniu ospy wietrznej warto pamiętać o tym, żeby dzieciom zakładać bawełniane ubrania, które należy codziennie prać.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda przepuklina?

Przepukliną nazywa się przemieszczenie narządów lub ich części poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Utworzone w ten sposób...

Zamknij